Modne imię Imieniny 18 września, 20 czerwca, 6 stycznia, Imię męskie, Imię męskie na B

Baltazar – imię męskie pochodzenia semickiego. Wywodzi się od słowa Beltszassar, oznaczającego ” niech Bel zachowa jego życie” lub „niech Bel ochroni króla”. Słowo Bel oznacza w mitologii babilońsko-asyryjskiej przydomek bogów. W Nowym Testamencie imię Baltazar nosi jeden z trzech mędrców, którzy przybyli do narodzonego Jezusa do Betlejem. W Polsce imię to występuje już w XIII wieku, w XV i XVI wieku zyskało znaczną popularność.

Mężczyźni o imieniu Baltazar należą do szlachetnych, ambitnych mężczyzn o spokojnym usposobieniu. Zawsze szczery, bezpośredni, życzliwy dla innych i prawy, można na nim polegać w każdej sytuacji i można być pewnym jego uczciwości. Baltazar jest zazwyczaj bardzo spokojny i opanowany, bywa małomówny i nieco skryty. Ma doskonały zmysł obserwacji, dzięki któremu obiektywnie i zazwyczaj bardzo trafnie ocenia zdarzenia i innych ludzi. Mężczyźni ci są często wszechstronnie uzdolnieni – mają żywą inteligencję, doskonałą pamięć, bogatą wyobraźnię. Potrafią spojrzeć na każdą sprawę obiektywnie, sprawiedliwie oceniają postawy ludzi, a w życiu kierują się zawsze szlachetnymi zamiarami.

Baltazar musi mieć w życiu wyznaczony cel, tylko wówczas czuje, iż idzie naprzód, rozwija się, a nie cofa. Nie jest nigdy sentymentalny ani zanadto współczujący, będzie raczej delikatnie potępiał ludzkie słabości i szczerze podchodził do każdego problemu. Mężczyźni ci zazwyczaj wymagają dużo od innych ludzi, ale i od siebie. Zrównoważeni, skuteczni w działaniu, rzadko ujawniają swe uczucia i emocje. Doskonale obywają się bez przyjaciół, towarzystwa i wsparcia innych ludzi, w sobie samym szukają poczucia bezpieczeństwa. Cenią sobie niezależność i samodzielność w działaniu i będą wybierać takie zawody, w których nie będą podlegać innym.

Znani imiennicy:

  • Baltazar Batory – bratanek króla Stefana Batorego, miał zostać władcą Siedmiogrodu po abdykacji swego kuzyna – księcia Zygmunta Batorego;
  • Baltazar Opec – pisarz religijny żyjący na przełomie XV i XVI wieku, skończył Akademię Krakowską;
  • Baldassare Peruzzi – architekt, malarz włoski żyjący na przełomie XV i XVI wieku;
  • Baldassare Galuppi – włoski kompozytor, pochodzący w Wenecji, tworzący w późnym baroku.
Twoje imię
Jakie imię wybrać?