‘Imię męskie na G’ Imię

Modne imię:

Gajus – imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od słowa Gaius oznaczającego ‘cieszący rodziców’. Warto pokreślić, iż należy do jednych z najstarszych imion rzymskich. W Polsce po raz pierwszy pojawiło się w dobie późnego średniowiecza, kiedy to często było zdrobniane, bowiem w tekstach źródłowych odnajdziemy jego formy takie jak: Gaszko, Gaszek, Gasz. Obecnie, jest ono nadawane sporadycznie, zazwyczaj w rodzinach artystów, którzy uwielbiają obcować ze sztuką.

Z pewnością, może się ono kojarzyć z rzymską maksymą, wypowiadaną przez pannę młodą podczas zaślubin: „Gdzie ty Gajuszu, tam i ja Gaja”. Trzeba powiedzieć o tym, iż często używane jest zamiennie z imieniem Gajusz lub Kajus. Ponadto, znane jest ono w innych językach, m.in. w hiszpańskim (Cayo), węgierskim (Kajusz) i włoskim (Caio, Gaio). Poznaj znaczenie imienia »

Modne imię:

Germanimię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy Germanus pochodzącej od nazwy etnicznej Germania; ponadto istnieje łacińskie słowo germanus, które znaczy „rodzony, spokrewniony z kimś”. Żeńskim odpowiednikiem tego imienia jest Germana. W Polsce imię German odnotowano już w średniowieczu. Istnieje około trzydziestu świętych patronów tego imienia. German obchodzi imieniny m.in. 13 listopada, 7 marca, 12 maja, 28 maja, 7 lipca, 31 lipca, 23 października, 30 października, 3 listopada.

Mężczyzna o imieniu German jest przede wszystkim introwertykiem i ekscentrykiem. Przez otoczenie bywa postrzegany jako dziwak, oryginał, odmieniec. German cechuje się silnie rozwiniętą samoświadomością i refleksyjnością, własny świat wewnętrzny jest dla niego najważniejszą i najbardziej interesującą sprawą na świecie. Świadomość siebie, swojego usposobienia, rozwój własnej inteligencji i życia duchowego uważa za najistotniejsze cele każdego człowieka. W życiu stawia na rozwój osobisty i samodoskonalenie się. Dąży do wszechstronnego wykształcenia, interesuje się literaturą, sztuką.

Poznaj znaczenie imienia »

Modne imię:

Gaweł – imię, którego etymologia nie została do końca wyjaśniona. Zazwyczaj przyjmuje się, że wywodzi się ono z języka łacińskiego, od słowa „Gallus” – mieszkaniec Galii, Galijczyk lub „gallus” – kogut (w znaczeniu – zadziorny jak kogut). Inne źródła wskazują na celtyckie pochodzenie tego imienia, od słowa Galleh lub Calleh, również oznaczającego Galijczyka (od  ghas-los – „przybysz”, „obcy”). Patronem imienia jest święty Gaweł, mnich (św. Gall). W Polsce występuje od XIV wieku, a stało się szerzej znane pod wpływem wiersza Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”. Poznaj znaczenie imienia »

Modne imię:

Gabriel – męskie imię pochodzące od hebrajskiego słowa, oznaczającego „mąż boży”.

Osoby noszące to imię są bardzo żywiołowe i energiczne. Mają tysiąc pomysłów na minutę i często przez to wywołują niepotrzebny chaos i zamieszanie. Pokora z pewnością nie jest ich mocną stroną.

Bardzo uparci, zawsze chcą mieć rację, zaś swoje cele i pragnienia muszą za wszelką cenę zrealizować. Nigdy nie poprzestają na planach i marzeniach, jednak zawsze wcześniej sprawdzają, jakie są możliwości ich realizacji. Poznaj znaczenie imienia »

Modne imię:

Grzegorz – imię o rodowodzie greckim, wywodzące się od słowa „gregórios” – czuwający, czujny, gorliwy. Oznacza zatem mężczyznę czujnego i obowiązkowego. Nadawane jest od początków chrześcijaństwa i cieszy się sporą popularnością na całym świecie, także w Polsce, gdzie znane jest już od XIV wieku. Nosili je liczni święci i papieże.

Charakter Grzegorza jest mocny, dobry i szlachetny. Pragnie on wszystko zmieniać na lepsze, nierzadko obdarzony jest ponadprzeciętnymi zdolnościami w jakiejś dziedzinie. Ma niezwykłą osobowość i wielkie talenty przywódcze, dzięki czemu łatwo podporządkowuje sobie ludzi. Poznaj znaczenie imienia »

Twoje imię
Jakie imię wybrać?