‘Imię żeńskie na B’ Imię

Modne imię:

Beatrycze – imię włoskiego pochodzenia, niektórzy etymolodzy uważają, iż pochodzi od łacińskiego słowa beatrix ‘przynosząca szczęście’ albo od wyrazu viatrix ‘podróżujący’. W naszym kraju pojawiło się w XVIII wieku, ale nigdy nie cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Przede wszystkim, znane jest głównie za sprawą dzieł „Boska Komedia” Dantego i „Nie-Boska komedia” Krasińskiego.

Trzeba powiedzieć o tym, iż Beatrycze ma duże mniemanie o sobie, jest nieco wyniosła i zawsze nosi głowę wysoko uniesioną. Poza tym, uważa się za lepszą od innych, co lubi na każdym kroku podkreślać, choćby strojem. A, co ciekawe raczej nie jest zazdrosna, nie złości się ani nie okazuje też innych uczuć, czasami ma się wrażenie, że nosi pewnego rodzaju maskę, za którą ukrywa swe emocje. Oprócz tego, Beatrycze jest pewna siebie i przekonana o własnej nieomylności, dlatego pojęcie kompromisu jest jej obce, ponieważ ona zawsze ma rację i wie wszystko najlepiej, dlatego inni powinni jej słuchać. Poznaj znaczenie imienia »

Modne imię:

Berenika – imię pochodzenia greckiego, wywodzi się od słów phero ‘niosę’ i nike ‘zwyciestwo’, w związku z czym oznacza kobietę ‘przynoszącą zwycięstwo’. Trzeba powiedzieć o tym, iż wielu osobom kojarzy się ono wyłącznie z legendą o Warkoczu Bereniki – gwiazdozbiorze nieba północnego. Otóż, wedle niej Berenika ślubowała, iż jeżeli jej mąż wróci szczęśliwe z wojny, odda swój warkocz w świątyni Aresa. Gdy to uczyniła, następnego dnia warkocz zniknął, a na niebie pojawił się nowy gwiazdozbiór przypominający go kształtem. Ponadto, pod wpływem ludowej wymowy tegoż imienia powstało imię Weronika, które jest bardzo powszechne w naszym kraju.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, iż Berenika to kobieta gotowa poświecić wszystko dla dobra ludzkości, nawet szczęście osobiste. Otóż, czuje się spełniona, gdy może pomagać innym, w związku z czym często podejmuje pracę w ośrodkach pomocy społecznej, szpitalach, domach dziecka, a także jako biblioteka czy przedszkolanka.  Natomiast nie znosi samotności, która wręcz ją przygnębia. Poza tym, boi się niesprawności i opuszczenia, a także tego, że będzie ciężarem dla innych osób. Niestety, inni zazwyczaj nie dostrzegają tego, iż ona także potrzebuje pomocy, gdyż nigdy o nią nie prosi, ponieważ nie umie tego robić. Poznaj znaczenie imienia »

Modne imię:

Bernadetta – imię pochodzi od imienia Bernard, które wywodzi się od słów bero, bern ‘niedźwiedź’ i bart ‘silny, w związku z czym oznacza człowieka silnego jak niedźwiedź. W Polsce stało się powszechne dopiero w XIX wieku, głownie za sprawą objawień, których doznała w Lourdes św. Bernadetta Soubirous. Obecnie, nadawane jest dosyć rzadko, choć nie można powiedzieć, iż odchodzi ono w zapomnienie.

Na początku trzeba powiedzieć, iż Bernadetta wcale nie jest groźna dla otoczenia, jakby mogło wskazywać jej imię, ale kiedy ktoś próbuje wyrządzić krzywdę jej dzieciom, potrafi być niebezpieczna i walczy o nie zacięcie. Przede wszystkim, Bernadetta na co dzień jest niezwykle uroczą kobietą, zawsze uśmiechniętą, pogodną i pozytywnie nastawioną do świata i ludzi. Oprócz tego, słynie z ogromnego poczucia humoru, uwielbia się śmiać, w szczególności z siebie. Ponadto, w jej towarzystwie nie można się nudzić, gdyż ma sto tysięcy pomysłów na minutę i co najważniejsze wszystkie chciałaby zrealizować. Poznaj znaczenie imienia »

Modne imię:

Bożena – imię pochodzenia słowiańskiego i oznacza ‘obdarowana przez Boga’, ‘darowana przez Boga’, w związku z czym stanowi ono odpowiednik takich imion jak: Benedykta, Beatrycze, Beata, Teodora. Warto zwrócić uwagę na to, iż w Polsce pojawiło się ono stosunkowo niedawno, gdyż zaledwie w XX wieku, chociaż w językach południowych Słowian znane jest ono od wieków.

Przede wszystkim, kobieta o tym imieniu to wulkan energii, która widoczna jest nie tylko podczas sukcesów, ale i porażek. Ponadto, na wszystko reaguje emocjonalnie, a jej życie jest pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji. Dlatego często zmienia miejsce swego zamieszkania, pracę, wizerunek i niejednokrotnie także mężczyzn. Nie ulega wątpliwości to, iż Bożena potrzebuje nieustannych zmian, gdyż bardzo szybko się nudzi i wtedy staje się  zgryźliwa. Poznaj znaczenie imienia »

Modne imię:

Benedykta – żeński odpowiednik imienia Benedykt, które pochodzi od łacińskiego słowa benedictus, oznaczającego „tego, o którym się dobrze mówi” lub „tego, któremu się dobrze życzy”. Imię to rozpowszechniło się za sprawą Benedykta z Nursji, który założył opactwo benedyktyńskie na Monte Cassino.

Kobiety o imieniu Benedykta mają zazwyczaj usposobienie flegmatyczne.spokojnymi, cierpliwymi i nieco upartymi kobietami, które wytrwale dążą do wyznaczonego sobie celu. Jeśli spotykają je przeszkody i niepowodzenia, nie zniechęcają się, ale wytrwale i zdecydowanie pokonują trudności w drodze do celu. Nadmiar niepowodzeń życiowych i porażek sprawia,  iż gorzknieją i tracą radość życia. Benedykta jest bardzo pewna siebie, bywa nieco zarozumiała i niezmiernie trudno osiągnąć im obiektywizm spojrzenia. Zawsze będą subiektywnie patrzeć na świat, na siebie i na innych ludzi i niezmiernie trudno skłonić je do zmiany zdania lub poglądów. Kobiety te cechują się inteligencją analityczną, skupiają się na szczegółach i detalach, a trudno im spojrzeć na cały problem, dokonać syntezy sytuacji.

Poznaj znaczenie imienia »

Twoje imię
Jakie imię wybrać?