‘26 lipca’ Imię

Modne imię:

Mirosława – imię staropolskie, złożone z członów mir ‘pokój, spokój, dobro’ oraz sława, a więc mogło oznaczać kobietę ‘sławiącą pokój’. Na uwagę zasługuje fakt, iż w polskich źródłach możemy znaleźć wzmiankę, iż występuje w naszym kraju na pewno już od 1222 roku. A, co ciekawe imieniem o takim samym znaczeniu, tylko o odwróconej kolejności członów, jest Sławomira. Obecnie, należy do rzadkich imion, które noszą najczęściej starsze kobiety. Ponadto, od niego pochodzi też imię Mira, które niegdyś było wyłącznie skróceniem imienia Mirosława.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że Mirosława to kobieta energiczna, wie, czego chce i ma w zwyczaju wszystkimi przesądzać, dlatego nierzadko obawiają się jej nawet mężczyźni, którzy wolą jej schodzić z drogi, zwłaszcza gdy jest w złym humorze. Niestety, gdy ją ktoś zdenerwuje, okropnie krzyczy, wymachuje rękoma i trudno jest jej się opanować, dopóki nie wyrzuci z siebie gniewu. Oczywiście, kobieta o tym imieniu jest niezwykle pracowita, zawsze solidnie wykonuje swoje obowiązki, ale źle znosi krytykę, w szczególności w obecności współpracowników. Przede wszystkim, lubi towarzystwo, z którym chętnie dzieli się swoimi troskami i smutkami. Otóż, zawsze posiada grono zaufanych przyjaciół, z którymi może porozmawiać o wszystkim i zwierzyć się im z największych tajemnic. Poznaj znaczenie imienia »

Modne imię:

Hiacynt – imię pochodzenia greckiego, wywodzi się od mitycznej postaci Hyakinthos, syna Amyklasa oraz Diomedy. Otóż, zazdrosny Zefir skierował w jego stronę dysk rzucony przez Apollina, powodując tym samym śmierć chłopca. Trzeba podkreślić to, iż z jego krwi wyrosły śliczne kwiaty, które od imienia zostały nazwane hiacyntami. W Polsce to imię zostało spolszczone i często występuje pod postacią imienia Jacek lub Jacenty.

Nie ulega wątpliwości to, iż mężczyzna o tym imieniu jest niesamowicie wrażliwy, delikatny, a także wyczulony na piękno otaczającego go świata. Warto podkreślić, iż w ludziach dostrzega tylko dobro, zawsze wierzy w ich szczere intencje, dlatego łatwo go skrzywdzić lub oszukać. Oprócz tego, Hiacynt to typ marzyciela, który całymi dniami żyje w swym wyimaginowanym  świecie, w związku z tym, gdy musi się on zmierzyć z ciężką rzeczywistością, jest to dla niego bardzo trudne doświadczenie, można nawet rzec iż bolesne.
Z pewnością, kocha się w poezji, uwielbia podziwiać dzieła sztuki, a co najważniejsze często sam posiada niezwykły talent artystyczny. Poznaj znaczenie imienia »

Modne imię:

Mirosław – imię męskie pochodzenia staropolskiego, zbudowane z dwóch członów: miro-, oznaczający „pokój, dobro, spokój” i -sław od „sława”. Imię oznacza zatem „tego, który sławi pokój” lub „ten, który zdobywa sławę poprzez zaprowadzenie pokoju”. Żeńskim odpowiednikiem imienia jest Mirosława.

Mężczyźni o imieniu Mirosław są zdecydowanymi, silnymi wewnętrznie i bardzo niezależnymi osobami, które niezwykle trudno „ujarzmić”. Zawsze walczą o swoją niezależność i wolność, zawsze są na przekór społecznym i rodzinnym oczekiwaniom. Buntowniczy, niepokorni i bardzo niespokojni wewnętrznie, ciągle szukają swojego miejsca w  życiu i ciągle uciekają od rutyny, nudy i ustatkowania. Często dopiero w późnym wieku zakładają rodzinę i prowadzą ustabilizowany, spokojny tryb życia. Mirosław ma bogate życie wewnętrzne, niezwykle silnie przeżywa wszystko, ale nie daje tego po sobie poznać. Silną wolę i zdecydowany charakter potrafią połączyć z obiektywizmem i poczuciem sprawiedliwości. Potrafią na chłodno ocenić sytuację, zachowania innych ludzi oraz potrafią obiektywnie spojrzeć na siebie i przyznać się do błędu.

Poznaj znaczenie imienia »

Modne imię:

Krystiana – imię żeńskie będące odpowiednikiem imienia Krystian, które ma pochodzenie grecko-łacińskie. Imię wywodzi się od łacińskiego słowa Christianus, Cristianus, które oznacza „wyznawca Chrystusa, należący do Chrystusa, chrześcijanin”.  W polskich dawnych dokumentach imię to występuje już w XIII wieku i występuje tam w formach: Krystyjana, Krzys(z)tyjana. Znane są również z pism staropolskich różne pochodne formy tego imienia – Krzczona, Chryścijanica, Chrzczonka.

Kobiety o tym imieniu są spokojnymi, łagodnymi i wrażliwymi osobami, które mają skłonności do kroczenia własnymi ścieżkami. Z pozoru są one bardzo łagodne, ugodowe, z łatwością zgadzające się ze zdaniem innych ludzi, ale w środku są niezależnymi osobowościami, żyjącymi zgodnie z własnymi wartościami i własną wizją świata. Niezwykle ważne jest dla nich spokojne i ciepłe życie rodzinne oraz poczucie bezpieczeństwa, które może im dać partner i rodzina. Krystiana ceni sobie szczególnie spokój, zacisze domu, spokojną pracę przynoszącą jej satysfakcję. Nie należy ona z pewnością do kobiet chcących robić oszałamiającą karierę zawodową, pragnących uznania, sukcesów i wysokiej pozycji zawodowej lub społecznej.

Poznaj znaczenie imienia »

Modne imię:

Tytus – imię męskie pochodzenia łacińskiego, które należy do niewielkiej grupy najstarszych imion rzymskich (obok imion m.in.: Marek, Tyberiusz, Aulus, Gajusz, Lucjusz). Imię to wywodzi się od rzeczownika titus, oznaczającego „dziki gołąb”, ale w starożytnym Rzymie miało ono również znaczenie metaforyczne i używano go na określenie męskości.

Mężczyźni o imieniu Tytus należą do zdecydowanych, pewnych siebie i nieprzeciętnych charakterów. W sprzyjających okolicznościach mogą osiągnąć znaczne sukcesy lub stać się interesującymi osobowościami o bogatym wnętrzu i szerokich horyzontach. Tytus cechuje się bogatą wyobraźnią, ma w głowie mnóstwo pomysłów, potrafi myśleć niezależnie i poza schematami. Jednocześnie lubi czytać, interesuje się nauką, poszerza swoją wiedzę, ma szerokie zainteresowania, posiada otwarty i chłonny umysł. Wszystko to sprawia, iż potrafi osiągnąć w życiu wiele w różnych dziedzinach zawodowych. Zawsze wie, czego chce od życia, zdecydowany, obiektywnie ocenia swoje możliwości i dzięki temu rzadko ponosi porażki. Tytus należy do osób bardzo niezależnych, nie znosi, gdy ktokolwiek próbuje narzucić mu swoją wolę, podporządkować go sobie lub zmusić do zmiany obranej ścieżki. Pewny siebie, co czasem przerodzić się może w zarozumiałość.

Poznaj znaczenie imienia »

Twoje imię
Jakie imię wybrać?