‘11 kwietnia’ Imię

Modne imię:

Leon – imię męskie pochodzenia greko-łacińskiego. W starożytnej Grecji imię to funkcjonowało jako zdrobnienie imion dwuczłonowych, zaczynających się lub kończących (jak Pantaleon) członem -leon, który pochodzi albo od greckiego słowa oznaczającego „lud” albo „lew”. Jednak już od czasów starożytnych imię to było tłumaczone powszechnie jako „lew”. Wielu papieży i świętych przyjęło imię Leon. Imieniny Leona obchodzimy m.in. 10 listopada, 26 stycznia, 6 lutego, 1 marca, 14 marca, 25 maja, 12 czerwca, 30 czerwca, 3 lipca, 10 września, 10 października.

Mężczyźni o imieniu Leon są zazwyczaj odważni, zdecydowani i pewni siebie. Szybko podejmują decyzję, a wszelkie porażki i trudności w żadnym stopniu nie zniechęcają ich. Każdy Leon czuje się w licznym towarzystwie jak ryba w wodzie i często to właśnie on jest tzw. „duszą towarzystwa”. Do pełni szczęścia i całkowitego zadowolenia potrzebują licznego grona towarzyszy – szczególnie lubią być podziwiani, oklaskiwani i chwaleni. Uwielbiają, gdy prawi się im komplementy. Poznaj znaczenie imienia »

Modne imię:

Filip to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa filihippos (kochający konie lub znawca koni). W czasach starożytnych imię to nosił król Macedonii Filip II Macedoński, ojciec Aleksandra Wielkiego.

W Polsce imię to kojarzy się nam z przysłowiem “Wyrwać się jak Filip z konopi”. Adam Mickiewicz użył tego przysłowia w “Panu Tadeuszu”, a w przypisie dodał informacje o tym,  że chodzi o szlachcica, który miał na imię Filip i pochodził z majątku Konopie. Jest też inna teoria powstania tego przysłowia. W dawnej gwarze myśliwskiej po prostu zając był nazywany Filipem. Podobnie było z niedźwiedziem – Michał oraz bocianem – Wojtek). Wiadomo że konopie mają działanie zbliżone do narkotyków i dlatego kiedy zając przebywa w nich za długo staje się oszołomiony. Poznaj znaczenie imienia »

Twoje imię
Jakie imię wybrać?