Modne imię Imieniny 23 czerwca, 26 stycznia, Imię żeńskie na W, Imiona żeńskie

Wanda – imię żeńskie, którego etymologia nie jest dokładnie znana. Prawdopodobnie imię zostało wymyślone przez Wincentego Kadłubka, gdyż przed jego kroniką imię to nie jest nigdzie notowane. Wanda była legendarną córką Kraka, władczynią Krakowa, która wolała rzucić się do Wisły niż oddać się Niemcowi-najeźdźcy. Etymologicznie imię to może pochodzić od starosłowiańskiego słowa „węda”, czyli „wędka” lub od litewskiego wyrazu vandene, oznaczające „rusałka”. Możliwe jest również pochodzenie od niemieckiego słowa Wenedka, oznaczającego Słowiankę lub Łużyczankę. Imię to stało się popularne w XIX wieku za sprawą romantycznych odwołań do średniowiecznych mitów i legend.

Kobiety o imieniu Wanda są życzliwymi, spokojnymi i pracowitymi kobietami, które świetnie dogadują się z każdym. Zawsze przyjacielskie, uśmiechnięte, dyskretne, potrafią uważnie słuchać innych i cechują się dużą wyrozumiałością wobec ludzkich wad, słabości i niedoskonałości. Każda Wanda doskonale zazwyczaj rozumie innych ludzi, zdarzenia i świat, w czym pomaga jej silna intuicja. Bardzo wrażliwa, czuła dla innych, łagodna, doskonale wyczuwa nastroje i emocje u innych ludzi.

Bardzo ważne jest dla Wandy zgodne i bezpieczne ognisko domowe. Najważniejszą wartością w życiu jest dla niej harmonia i spokój, dlatego dąży do osiągnięcia harmonii wewnętrznej i harmonijnego życia rodzinnego. Kobiety te są bardzo wrażliwe, łatwo je zranić i zrobić im przykrość. Cenią sobie wolność myśli i niezależność i starają się zawsze nie uzależniać swojego samopoczucia i swoich decyzji od woli i zachowań innych ludzi. W życiu zawodowym jest bardzo pracowita i ambitna i zazwyczaj osiąga założone sobie cele. Wanda jest doskonałą matką, ma silnie rozwinięty instynkt macierzyński. W przyjaźni i miłości jest bardzo lojalna.

Znane imienniczki:

  • Wanda Chotomska – poetka, pisarka dla dzieci i młodzieży;
  • Wanda Wasilewska – polska i radziecka działaczka komunistyczna, była wiceprzewodniczącą PKWN, pisarką polityczną;
  • Wanda Rutkiewicz-Błaszkiewicz – alpinistka i himalaistka, była pierwszą Europejką i trzecią kobietą na świecie, która zdobyła Mont Everest oraz pierwszą kobietą na świecie, która osiągnęła szczyt K2.
Twoje imię
Jakie imię wybrać?