Imię: Abel – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Abel? Kiedy są imieniny Abla i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Abel

Abel – imię męskie pochodzące od hebrajskiego słowa abhal, oznaczającego „mgła, dym, tchnienie”. Wedle drugiej hipotezy imię to wywodzi się od akadyjskiego słowa aplu // ibil lub asyryjskiego ahbla // ablu oznaczających „syn rodzony”. Imię to nosiła postać biblijna, syn Adama i Ewy, który został zabity przez swego brata Kaina. Imię to – wedle źródeł pisanych – występowało w Polsce już w średniowieczu, na przełomie XIII i XIV wieku i było wówczas imieniem zakonnym.

Mężczyźni o imieniu Abel należą do spokojnych i melancholijnych natur, które często uciekają przed światem zewnętrznym w świat własnych myśli, marzeń i fantazji. Bardzo wrażliwi, refleksyjni, spokojni, często nie potrafią znaleźć swojego miejsca na świecie i wszędzie będą czuli się jako nieprzystosowani. Z pewnością należą do typów samotniczych, które dobrze czują się w swoim własnym towarzystwie. Przy bogatej wyobraźni i skłonnościom do refleksji posiada Abel także bystry umysł i żywą, analityczną i syntetyczną jednocześnie, inteligencję. Dzięki tym cechom osiąga znaczne sukcesy w pracy badawczo-naukowej, jako wynalazca, odkrywca nieznanych miejsc i obszarów.

Abel często przejawia także talenty artystyczne. Zdarza się, iż osiąga sukcesy na polu literatury, malarstwa, muzyki, a chociaż nie osiągnie sukcesu i sławy, zawsze będzie tworzył do szuflady, dla własnej satysfakcji i własnej przyjemności. Abel nie pożąda w życiu materialnego sukcesu, prestiżu społecznego, wysokiej pozycji zawodowej, a istotne jest dla niego, by realizować swoje pasje, marzenia i żyć w zgodzie z przyjętym systemem wartości. Dla innych ludzi zawsze stara się być życzliwy, pomocny. Można na niego liczyć, ale rzadko będzie angażował się emocjonalnie w przyjaźnie i znajomości. Pozostanie niezależny wewnętrznie.

Imieniny Abla

Imieniny Abla są obchodzone najczęściej dnia 2 stycznia, lecz Abel może także obchodzić imieniny: 15 kwietnia oraz 5 sierpnia.

Znani imiennicy

  • Abel Aguilar – piłkarz kolumbijski;
  • Abel Balbo – piłkarz argentyński i trener piłkarski;
  • Abel Korzeniowski – kompozytor muzyki filmowej i teatralnej;
  • Abel Tasman – żeglarz, odkrywca pochodzenia holenderskiego, żyjący w XVII wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *