Imię: Adam – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Adam? Kiedy są imieniny Adama i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Adam

Można śmiało powiedzieć, że Adam to najstarsze imię męskie. Nosił je pierwszy człowiek, Adam wygnany przez Boga z biblijnego Edenu. Imię Adam ma swoje korzenie w kulturze hebrajskiej, w tymże jeżyku słowo „adom” oznacza czerwień, kolor ten symbolizuje barwę ziemi z jakiej ulepieni zostali pierwsi ludzie. W językach ałtajskich Adam to po prostu człowiek.

Imię Adam jest jednym z najpopularniejszych imion nadawanym chłopcom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Adam może przyjmować różnorodne formy; Adamo, Adaś, Adem, Adamek, Jadam, Jedem. Od tego imiona pochodzi wiele polskich nazwisk np; Adamaczewski, Adamek, Adamowicz.

Adam to mężczyzna surowy i wymagający. Niestety częściej zdarza się mu wymaga więcej od innych niż od samego siebie. Często zamyka się w sobie, nie jest osobą skłonną do zwierzeń. Brzydzi się plotką, fałszem i kłamstwem. Adamy są dumne i pewne siebie, nie uznają kompromisów, chcą być najlepsi we wszystkim tym co robią.

Uczuciowość to słowo w 100% określa każdego Adama. Adam to bowiem osoba niezwykle wrażliwa w sferze miłości i przyjaźni. Jeśli kocha to całym sercem. Nie jest skłonny to zdrady, zawsze dba i troszczy się o najbliższe mu osoby. Jest oddanym przyjacielem, na którego zawsze można liczyć.

Imieniny Adama

Imieniny Adama są obchodzone najczęściej dnia 24 grudnia, lecz Adam może także obchodzić imieniny: 25 lutego, 6 kwietnia, 16 maja, 31 lipca oraz 8 września.

Znane osoby, noszące imię Adam

  • Adam Asnyk – polski poeta
  • Adam Małysz – skoczek narciarski
  • Adam Mickiewicz – jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy
  • Adam Hofman – polski poeta
  • Adam Michnik – dziennikarz oraz historyk
  • Adam Aston – polski piosenkarz i aktor pochodzenia żydowskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *