Imię: Adela – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Adela? Kiedy są imieniny Adeli i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Adela

Adela – imię żeńskie wywodzące się od starogermańskiego miana Adalheidis, które powstało z połączenia słów adal – „szlachetny, wspaniały” oraz heid, czyli „osoba”. Określano tak kobietę szlachetnego pochodzenia i szlachetnego charakteru. Współczesna forma imienia Adela pochodzi z języka francuskiego. W Polsce imię to było bardzo popularne w latach trzydziestych XX wieku, a obecnie nie występuje zbyt często. Adela obchodzi imieniny 4 września, 23 listopada, 24 grudnia.

Kobieta o tym imieniu łączy w sobie ogromne zamiłowanie do ruchu i sportu, energię i żywość z dążeniem do doskonałości i szlachetności charakteru. Z jednej strony Adela jest osobą wrażliwą na sztukę i piękno, dbającą o wykształcenie i osobisty rozwój, a z drugiej strony jest bardzo energiczna, pełna dynamizmu i życia. Kobiety te uwielbiają ruszać się, tańczyć, z entuzjazmem angażują się w każde działanie. Ta dynamiczność często, w niesprzyjających sytuacjach, prowadzi je do nerwowości, drażliwości i gwałtownych reakcji. Najkrótszą i najprostszą drogą dążą do celu. Jest przy tym Adela pewna siebie, zna swoją wartość i trudno nakłonić ją do czegoś, do czego ona sama nie jest przekonana.

Kobiety o imieniu Adela lubią być pierwsze i najlepsze w wybranej przez siebie dziedzinie i bardzo często udaje się im to. Nie słuchają namów i rad innych, ale skutecznie dążą do celu. Zdecydowane, pewne siebie, o silnej woli osiągają sukcesy, ale wciąż pozostaje dla nich najważniejsze doskonalenie swojego charakteru. Adela jest zazwyczaj stała w swoich przekonaniach i nie lubi wszelkiej krytyki. Mimo to cechuje się krytycznym, badawczym umysłem, potrafi dostrzec różnorodne aspekty jednej sprawy.

Imieniny Adeli

Imieniny Adeli są obchodzone najczęściej dnia 23 listopada, lecz Adela może także obchodzić imieniny 24 grudnia.

Znane imienniczki

  • Adela Gleijer – argentyńska aktorka;
  • Adela Mardosewicz – błogosławiona katolicka;
  • Adela Noriega – meksykańska aktorka;
  • Adele – brytyjska piosenkarka, autorka tekstów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *