Imię: Albina – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Albina? Kiedy są imieniny Albiny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Albina

Albina –  imię będące żeńskim odpowiednikiem imienia Albin. Ich pochodzenie etymolodzy wyjaśniają na dwa sposoby. Pierwsza teoria wywodzi Albinę od łacińskiego „albus” – „biały”, być może imię to nadawano osobom odznaczającym się bardzo jasną karnacją i włosami (stąd określenie albinos). Niektórzy uznają, że słowem źródłowym było jednak „albinus”, czyli „sztukator, tynkarz”. Druga hipoteza zakłada, że Albina powstała z połączenia germańskich słów „alb” („elf”) i „wini” („przyjaciel”), można więc byłoby je przetłumaczyć jako „przyjaciółka elfów”. W Polsce imię to znane jest od XIV wieku, jednak nigdy nie udało mu się zdobyć popularności.

Albina to kobieta wyróżniająca się troskliwością i opiekuńczością. To osoba czująca się najlepiej w ciszy, najlepiej na łonie przyrody. Nie lubi i unika wszelkiego hałasu, krzykliwego towarzystwa i głośnej muzyki. Charakteryzuje ją bardzo duża wewnętrzna sprzeczność. Bywa, że dodaje jej to uroku, ale bardzo często owa sprzeczność sprawia, że inni uciekają od niej gdzie pieprz rośnie. W życiu potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, a od rodziny oczekuje spokoju i oparcia.

Imieniny Albiny

Albina imieniny obchodzi: 15 września oraz 16 grudnia.

Znane imienniczki

  • Albina Achatowa – rosyjska biathlonistka
  • Albina Łoginowa – rosyjska łuczniczka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *