Imię: Aleksandra – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Aleksandra? Kiedy są imieniny Aleksandry i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Aleksandra

Imię pochodzenia greckiego. Oznacza „broniąca mężów”„troszcząca się o mężów”. W Polsce znane od ok. XIV wieku. Swoją popularność zawdzięcza m. in. Henrykowi Sienkiewiczowi i jego słynnej Oleńce z „Potopu”. Jego męskim odpowiednikiem jest imię Aleksander.

Osoby o tym imieniu mają silne poczucie sprawiedliwości, co jednak często jest powodem ich problemów. Wolą bowiem narazić się na nieprzyjemności ze strony innych, niż przeciwstawiać się swoim zasadom i ideałom.

Aleksandry są bardzo towarzyskie, lecz swoim przyjaciołom stawiają pewne warunki. Ich znajomi muszą bowiem podzielać ich zdanie, zainteresowania i poglądy. Brzydzą się nieuczciwością. Nie znoszą kombinatorów i karierowiczów. Nie mają jednak łatwego życia.

To urodzone marzycielki. Bywają nerwowe, mają nadmierne skłonności do przesady. W życiu najbardziej cenią sobie uczciwość i prawdomówność. Zawsze mówią, to co myślą, choćby miało to oznaczać najgorszą prawdę. Mają duże zdolności przywódcze.

Są ambitne, błyskotliwe i inteligentne. Ich cele i pragnienia są szczytne i szlachetne, jednak poprzez brak inicjatywy lub niemożność przebicia, rzadko znajdują swoje odbicie w rzeczywistości.

Już jako dzieci wykazują się sporą samodzielnością i zdyscyplinowaniem. Kręte i skomplikowane drogi życiowe z pewnością nie są dla nich. Nie tolerują kłamstwa i niesprawiedliwości. Doskonale potrafią połączyć życiem zawodowe ze szczęściem rodzinnym.

Imieniny Aleksandry

Imieniny Aleksandry są najczęściej obchodzone: 20 marca i 18 maja. Aleksandra może także obchodzić imieniny: 21 kwietnia oraz 2 października.

Znane imienniczki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *