Imię: Aleksja – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Aleksja? Kiedy są imieniny Aleksji i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Aleksja

Aleksja – imię pochodzenia greckiegostanowi męski odpowiednik imienia Aleksy, wywodzącego się od czasownika alekso ‘bronię, wspomagam’. Ponadto, czasami występuje w formie Aleksa. W Polsce jest znane od XV wieku, ale nigdy nie cieszyło się ono wielkim zainteresowaniem. Obecnie nadawane jest bardzo rzadko, chociaż posiada bardzo ładne brzmienie.

Trzeba powiedzieć o tym, iż Aleksja pozornie jest silną kobietą, jednakże tak naprawdę jest niesamowicie wrażliwa i zdarza się jej niejednokrotnie popłakać w samotności. Poza tym, ma dosyć bojownicze usposobienie, zawsze jest gotowa walczyć w obronie swoich przekonań, ale gdy widzi, że nie przewagi, wycofuje się. Oprócz tego, nie jest wylewna w okazywaniu uczuć, nawet w stosunku do męża, o co często ma do niej żal. Ponadto, miewa problemy ze zdrowiem, co też przekłada się na jej zmiany nastrojów. Bywa, szorstka w stosunku do innych osób, w związku z czym nie posiada ona dużego grona przyjaciół i znajomych, a czasami nawet odwraca się od niej rodzina, która zmęczona jest jej kaprysami.

Nie ulega wątpliwości to, że Aleksja jest bardzo pewna siebie, najczęściej uważa się za lepszą od innych i daje im odczuć swoją wyższość. Nie znosi, gdy się jej ktoś sprzeciwia, gdyż zawsze musi wiedzieć wszystko najlepiej. Ale mimo licznych swych wad, jest dobą osobą, która nie przejdzie obojętnie obok potrzebującego. Dlatego wspiera akcje charytatywne i angażuje się w różne zbiorki na rzecz ubogich. Warto zwrócić uwagę na to, że Aleksja przeważnie posiada talent aktorski, lecz rzadko zajmuje się zawodowo aktorstwem, ponieważ uważa, iż nie można z niego wyżyć, a ponadto wymaga ono ogromnego poświęcenia. Otóż, Aleksja woli się sprawdzić w roli polityka, dziennikarza czy stewardesy, gdyż te zawody według niej są o wiele ciekawsze.

Imieniny Aleksji

Aleksja imieniny obchodzi w następujące dni: 17 lutego, 24 kwietnia, 17 lipca oraz 6 września.

Znane imienniczki

  • Alessia Marcuzii – włoska aktorka,
  • Alexia – włoska piosenkarka,
  • Aleksja – księżniczka holenderska,
  • Aleksa ( Aleksja) ze Sienny – mistyczka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *