Imię: Aleksy – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Aleksy? Kiedy są imieniny Aleksego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Aleksy

Imię Aleksy podobnie zresztą jak Aleksander pochodzi od czasownika alekso, który znaczy bronię się, wspomagam. Największym zainteresowaniem cieszyło się w okresie  średniowiecza, a obecnie należy do bardzo rzadkich imion, bowiem noszą je głównie starsi panowie.

Aleksy to myśliciel, który staranie rozważa każdą decyzję, analizuje wszystkie „za” i „przeciw” danego rozwiązania, dlatego na pewno nie możemy określić go człowiekiem czynu. Ponadto, jego życie wewnętrzne jest bardzo bogate, ale nie lubi on opowiadać o swoich uczuciach, raczej jest osobą skrytą. Poza tym, dzięki dużej inteligencji wspaniale sprawdza się w roli doradcy, bowiem potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji, nawet bardzo beznadziejnej. Oprócz tego, jest osobą dosyć nieufną i tylko nielicznym powierza swe tajemnice oraz dzieli się swymi troskami wyłącznie z najlepszymi przyjaciółmi, których posiada niewielu.

Na uwagę zasługuje fakt, iż większość ludzi darzy go ogromnym zaufaniem, jednak on nie wykorzystuje tego, bowiem nie zależy mu na wybiciu się z tłumu, nie fascynuje go wielka kariera ani nie jest łasy na pochwały i pochlebstwa. Aleksy ceni sobie niezależność, w związku z tym nie pozwoli nigdy na to, by ktoś narzucał mu swą wolę. Jest to typ indywidualisty, który podąża swoimi ścieżkami. Warto podkreślić to, że ubóstwia obcować ze sztuką, w szczególności pasjonują go dzieła awangardowe.

Aleksy również niechętny jest do wchodzenia w stały związek z kobietą, ponieważ nie przepada za ciągłym okazywaniem emocji. Dlatego szansę na rozkochanie go w sobie mają wyłącznie panie, które będą w stanie dorównać mu w rozmowie, posiadające podobne pasje i szeroką wiedzę na różne tematy. Trzeba także zwrócić uwagę na to, że Aleksy na co dzień raczej jest bardzo sympatycznym człowiekiem, ale czasami potrafi napsuć innym krwi, gdyż bywa wybuchowy. Niestety, posiada on skłonność do nałogów, zdarza się, iż idzie na łatwiznę i wybiera nieuczciwe życie. Jednak gdy odnajdzie na swej drodze prawdziwy autorytet, gotowy jest się zmienić i postępować zgodnie z prawem.

Imieniny Aleksego

Imieniny Aleksego są obchodzone najczęściej: 17 lutego i 28 sierpnia. Aleksy może obchodzić imieniny także: 12 lutego, 24 kwietnia oraz 17 lipca.

Znani imiennicy

  • Aleksy Antkiewicz – słynny bokser i trener, który jako pierwszy po II wojnie światowej zdobył medal olimpijski dla naszego kraju,
  • Maciej Aleksy Dawidowski – znany jako Alek, Glizda, Kopernicki; działacz Szarych Szeregów, został uwieczniony na kartach „Kamieni na szaniec” przez Aleksandra Kamińskiego,
  • św. Aleksy – legendarny średniowieczny asceta, którego śmierci towarzyszyły liczne cuda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *