Imię: Alina – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Alina? Kiedy są imieniny Aliny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Alina

Alina – imię żeńskie pochodzenia germańskiego, które powstało jako inna forma imienia Adelajda, Adelina. Imię to może także być związane z imieniem Halina oznaczającym „ładna, dostojna, spokojna”. Co ciekawe, w języku pruskim Alina oznaczała samicę jelenia, czyli łanię, a w języku litewskim słowo „elnias” oznacza jelenia.

Kobiety o imieniu Alina są łagodnymi, spokojnymi optymistkami,vktóre widzą świat w jasnych barwach i często oceniają rzeczywistość jako lepszą niż jest w istocie. Z każdej życiowej trudności, z każdej porażki i nieszczęścia potrafią wyciągnąć dobre wnioski. Optymistyczny pogląd na świat pozwala m także widzieć ludzi lepszymi niż są naprawdę. Dzięki takiemu podejściu do innych ludzi są lubiane i zawsze akceptowane w towarzystwie. Alina zawsze wybacza ludziom ich niedoskonałości, przymyka oczy na wady i słabości innych i potrafi znaleźć u każdego zalety. Ceni sobie drobne przyjemności życia i potrafi cieszyć się drobnymi rzeczami. Szczególnie zależy jej na przyjaznych i życzliwych stosunkach z innymi ludźmi i dba o harmonię i spokój w swoim życiu.

Aliny to kobiety, które lubią życie spokojne, uporządkowane, zamknięte w określonych normach. Nie znoszą burzliwych zmian, nieopanowanych ludzi ani tych, którzy ciągle marudzą i okazują niezadowolenie. Nie lubią także otaczać się ludźmi o dużych ambicjach. W życiu zawodowym źle czują się w zawodach i środowiskach wymagających rywalizacji, walki, sprytu. Mają duszę artystki, często zajmują się sztuką i szeroko rozumianą kulturą. Kobiety o tym imieniu należą do tych  kobiet, które czerpią siły do działania z miłości i ogniska domowego. Muszą mieć oparcie w wiernym i solidnym partnerze, a wówczas nie boją się niczego.

Imieniny Aliny

Imieniny Aliny obchodzone są najczęściej 16 czerwca i 16 grudnia.

Znane imienniczki

  • Alina Perth-Grabowska – polska dziennikarka, publicystka;
  • Alina Gut – polska działaczka polityczna, radca prawny;
  • Alina Janowska – polska aktorka teatralna i telewizyjna;
  • Alina Pienkowska – polska działaczka polityczna związana z opozycją w czasach PRL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *