Imię: Amalia – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Amalia? Kiedy są imieniny Amalii i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Amalia

Amalia – imię pochodzenia germańskiego, będące najprawdopodobniej skrótem staroniemieckiego imienia Amagund, które pochodziło od słowa „amal”, oznaczającego „odważny, pilny, pracowity” oraz „gunt” – „walka”. Oznaczałoby zatem „ta, która zdobywa innych swą pracowitością„. Według innych hipotez imię Amalia wywodzi się od staropolskiego słowa „amelja” – ładownica, bądź od serbskiego słowa amajlija („amulet”) lub amal (”tragarz”). W Polsce imię to występuje bardzo rzadko.

Amalia to przepełniona temperamentem kobieta, lubiąca zmiany i podróże. Bardzo pociąga ją zgłębianie tajemnic wiary i okultyzmu, czemu towarzyszy skłonność do melancholii. Cechuje ją duża subtelność i kulturalny sposób bycia. Jej charakter jest zgodny i układny, łatwo daje się prowadzić. Ma dar łagodzenia konfliktów i sporów. jest sympatyczna, uległa i pełna wdzięku. Chętnie słucha rad i wskazówek, niechętnie podejmuje samodzielne decyzje.

Amalia łatwo znajduje życiowego partnera, z którym bardzo szybko znajduje najlepszy sposób współdziałania. Czasem bywa niezdecydowana, zagubiona i niepewna siebie. Jej wadą jest skłonność do pasożytowania na innych, a nawet dwulicowość.

Imieniny Amalii

Amalia imieniny może obchodzić w następujące dni: 20 kwietnia, 24 maj, 28 wrzesień oraz 7 październik.

Znane imienniczki

  • Amalie Emmy Noether – niemiecka matematyczka
  • Amalia Mniszchowa – hrabina z Dukli
  • Amália Rodrigues – portugalska śpiewaczka fado
  • Katarzyna Amalia – księżniczka holenderska
  • Maria Amalia Habsburg – cesarzowa rzymsko-niemiecka
  • Maria Amalia Wettyn – księżniczka polska i saska, królowa neapolitańska, sycylijska i hiszpańska
  • Melina Mercouri (Amalia Mercouris) – grecka aktorka i polityk
  • Anna Amalia – księżna Saxe-Weimar-Eisenach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *