Imię: Amanda – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Amanda? Kiedy są imieniny Amandy i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Amanda

Amanda – imię pochodzące od łacińskiego słowa ‚amare’ oznaczającego „kochać”. Jest tłumaczone zatem jako „ta, która powinna być kochana” lub „godna miłości”. Imię to znane było już w starożytnym Rzymie. Obecnie największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych. W Polsce natomiast pierwszy raz usłyszano o nim w II połowie XVIII wieku. Jego męskim odpowiednikiem jest imię Amand.

Jaka jest Amanda? Przede wszystkim dumna, nieco egoistyczna i kapryśna. Cierpliwość nie jest jej mocną stroną, zaś jej główne zainteresowania to świat mody i urody. Zawsze zadbana, elegancka i modnie ubrana wzbudza zachwyt i, niejednokrotnie, zazdrość koleżanek.

Pomimo całej swojej dość niecierpliwej natury, pomału, małymi kroczkami dąży do realizacji wszystkich swoich planów, celów i zamierzeń. Poprzez swój upór i determinację zawsze dostaje to, co chce. W każdej sferze swojego życia osiąga sukcesy.

Z reguły jest typem samotnika, skrajnie odizolowanym od ludzi i świata. Ma swoje zdanie, poglądy i zasady, których zawzięcie przestrzega, a które rozumiane są przez bardzo wąskie grono jej znajomych. Zawsze opanowana, rzadko uzewnętrznia swoje emocje i uczucia. Nie jest łatwo wyprowadzić ją z równowagi. Z reguły nieufna i zamknięta w sobie, jest w stanie otworzyć się na ludzi dopiero wtedy, gdy ma całkowite poczucie bezpieczeństwa. Jest bardzo wrażliwą, delikatną i sentymentalną osobą, której jednak szczęście sprzyja.

Muzyka, pedagogika, sztuka, psychologia czy literatura – w tych dziedzinach jest w stanie zrobić zawrotną karierę.

Imieniny Amandy

Imieniny Amandy są obchodzone najczęściej 6 lutego i 18 czerwca. Amanda może także obchodzić imieniny 26 października.

Znane osoby o imieniu Amanda

  • Amanda Burton – aktorka brytyjska
  • Amanda Crew – aktorka kanadyjska
  • Amanda Lear – amerykańska aktorka
  • Amanda Marshall – wokalistka kanadyjska
  • Amanda Palmer – kompozytorka, pianistka i wokalistka amerykańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *