Imię: Ambroży – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Ambroży? Kiedy są imieniny Ambrożego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Ambroży

Ambroży – imię wywodzące się z języka greckiego, od przymiotnika „ambrosios” – „nieśmiertelny, boski, święty” (ambrozja byłą napojem greckich bogów, dającym im nieśmiertelność i wieczną młodość). W Polsce znane jest od XV wieku, również w formach Jambroży i Jamrozy. Obecnie występuje bardzo rzadko.

Natura Ambrożego jest szlachetna, delikatna i miła, zaś jego umysł – subtelny i głęboki. To człowiek obdarzony wieloma talentami, z których na pierwszy plan wysuwa się zdolność błyskawicznej nauki języków obcych. Jest typem filantropa i pacyfisty. Cechuje go duża ambicja, indywidualizm i spory temperament. Nigdy nie stawia sprawy na ostrzu noża, unika uporczywej walki – woli po prostu ustąpić. W życiu działa ostrożnie, jest lojalny, wierny i wytrwały.

Mężczyzna noszący to imię ma duże poczucie humoru, dzięki czemu często zabawia towarzystwo. Nierzadko obdarzony jest zdolnościami twórczymi, a także umiejętnością gry na jakimś instrumencie. Nie toleruje krytyki i niepochlebnych uwag pod swoim adresem. Bardzo liczy się dla niego życie rodzinne i komfortowy dom, najczęściej jest kochającym i czułym mężem i ojcem. Choć starannie to ukrywa, jest bardzo uczuciowy i namiętny. Preferuje zawody umożliwiające kontrolowanie innych (inspekcja pracy, kontrola skarbowa) lub te związane z medycyną.

Imieniny Ambrożego

Imieniny Ambrożego są obchodzone najczęściej 16 października i 7 grudnia. Ambroży może obchodzić imieniny także: 17 marca, 20 marca, 4 kwietnia, 19 lipca, 16 sierpnia oraz 2 listopada.

Znani imiennicy

  • Ambrose Burnside, wojskowy i polityk amerykański, członek Partii Republikańskiej
  • Ambrogio Casati, włoski malarz futurystyczny
  • Ambroży Grabowski, polski historyk, księgarz, wybitny kolekcjoner
  • Ambroise-Auguste Liébault, francuski lekarz
  • Ambrogio Lorenzetti, włoski malarz
  • Ambrogio de Predis, włoski malarz renesansowy
  • Ambroży Mikołaj Skarżyński, polski generał
  • Ambroise Thomas, francuski kompozytor
  • Ambroży Towarnicki, polski lekarz, polityk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *