Imię: Anastazy – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Anastazy? Kiedy są imieniny Anastazego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Anastazy

Anastazy – imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego „zmartwychwstanie, wskrzeszenie”. Jego żeńskim odpowiednikiem jest imię Anastazja. Imię Anastazy notowane jest w dokumentach polskich już w XII wieku w formach Anastazy i Anatazy.

Mężczyźni o imieniu Anastazy mogą cechować się dwoistością usposobienia. Raz będą flegmatycznymi, spokojnymi i mało dynamicznymi osobami, nie ulegającymi silnym namiętnościom, innym razem, w innych okolicznościach będą dynamiczni, przedsiębiorczy i bardzo uczuciowi. Możemy również spotkać się z Anastazym, który obdarzony będzie jedynie biegunem flegmatycznym lub jedynie biegunem dynamicznym. Natomiast zawsze mężczyzna o tym imieniu będzie obiektywny i sprawiedliwy. Ze spokojem i chłodnym umysłem będzie obserwował i oceniał innych ludzi, zdarzenia i koleje losu. Bardzo wrażliwy na wszelkie przejawy niesprawiedliwości społecznej. Anastazy należy do osób towarzyskich, podświadomie będzie otaczał się osobami, na które może wywrzeć jakiś wpływ. Choć rzadko to pokazuje, jest bardzo uczuciowy i potrzebuje, by go kochano i okazywano mu czułość. Potrzebuje wokół siebie osób mu życzliwych, opiekuńczych, nie lubi kłótni, polemik i zdystansowanych kontaktów.

Anastazy potrafi oczarować kobiety swoim uwodzicielskim urokiem i czarem i zawsze znakomicie czuje się w towarzystwie podziwiających go kobiet. Mężczyźni o tym imieniu posiadają wysublimowany smak i gust. Interesuje ich sztuka, literatura, egzotyczne podróże, oryginalni, ekscentryczni znajomi. Boleśnie odczuwają niepowodzenia oraz niezrozumienie i lekceważenie ze strony innych. Lubią wszelkie zadania zespołowe, również świetnie pracuje im się z zespołem ludzi. Także rozrywka to dla nich synonim dobrego, wesołego towarzystwa. Uczuciowi ekstrawertycy, szukający uznania w oczach innych.

Imieniny Anastazego

Imieniny Anastazego najczęściej obchodzone są 22 stycznia i 11 czerwca. Anastazy może także obchodzić imieniny: 11 stycznia, 17 lutego, 21 kwietnia, 27 kwietnia, 20 maja, 30 maja, 14 czerwca, 17 sierpnia, 21 sierpnia, 5 grudnia, 19 grudnia oraz 21 grudnia.

Znani imiennicy

  • Anastazy I – papież, święty;
  • Anastazy Pers – święty Kościoła katolickiego i prawosławnego;
  • Anastazy Cywiński – polski poeta, działacz narodowy, pedagog, z wykształcenia slawista i historyk;
  • Anastazy Hirschel – lekarz, specjalista medycyny sądowej;
  • Anastazy Antoni Sielawa – unicki arcybiskup połocki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *