Imię: Aniela – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Aniela? Kiedy są imieniny Anieli i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Aniela

Aniela – imię żeńskie, stanowiące spolszczoną wersję łacińskiego imienia Angela, pochodzącego od greckiego słowa angelos” oznaczającego: „posłaniec”. Co ciekawe, imię to trafiło do Polski z Włoch prawdopodobnie w XVIII wieku. W kręgu kultury chrześcijańskiej imię to kojarzy się jednoznacznie z aniołami i Aniołem Stróżem. Męską formą tego imienia jest Anioł.

Kobiety o imieniu Aniela cechują się bardzo emocjonalną osobowością. W życiu, w podejmowaniu decyzji kierują się emocjami i intuicją, a nie racjonalnymi uzasadnieniami. Silnie przeżywają wszelkie sukcesy, radości i niepowodzenia, porażki. Jednocześnie mają słabą wolę – nie potrafią wytrwać przy postanowieniach, łatwo ulegają wpływom innych. Brakuje im opanowania, spokoju, dyscypliny. Są bardzo dynamiczne i aktywne, niejednokrotnie nadpobudliwe. Brakuje im zdyscyplinowania, stąd wszelkie ich działania, także w zakresie pracy zawodowej, bywają chaotyczne i nieco nieodpowiedzialne.

Aniela cechuje się dużą wrażliwością i bogatą wyobraźnią. Raczej buja w obłokach niż twardo stąpa po ziemi. W miłości kobiety te bywają zaborcze i nieco zazdrosne, nie ufają mężczyznom. W towarzystwie bywają zmienne – raz bardzo błyskotliwe, innym razem – obojętne i niezainteresowane. Często mają artystyczną duszę i są świetnymi aktorkami, pisarkami, dziennikarkami. Niestety łatwo zniechęcają się trudnościami, nie mają uporu i silnej woli, które pozwoliłyby im konsekwentnie dążyć do wyznaczonych celów. Aniela jest bardzo wrażliwa na wszelkie opinie na swój temat. Posiada zazwyczaj dużo uroku osobistego.

Imieniny Anieli

Imieniny Anieli są obchodzone najczęściej: 4 stycznia, 29 stycznia, 28 marca, 1 maja i 31 maja. Aniela może obchodzić imieniny także: 30 marca, 10 lipca, 9 września oraz 18 listopada.

Znane imienniczki

  • Aniela Salawa – polska błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego, mistyczka;
  • Aniela z Foligno – włoska błogosławiona, mistyczka, franciszkanka;
  • Angela Merkel – polityk niemiecki, kanclerz Niemiec od 2005 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *