Imię: Anna – znaczenie imienia, imieniny, patronka, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Anna? Kiedy są imieniny Anny, kim jest jej patronka i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Anna

Anna (Hanna) – imię hebrajskie, oznaczające “pełna wdzięku, łaski”. W Polsce imię to pojawiło się w 1229 roku, a od 1311 istniało w formie Hanna, która jest zamiennie używana nawet w dzisiejszych czasach. Zdrobnień i skrótów jest wiele a wśród nich takie jak: Anuszka, Anica, Anula, Anulka, Hanuszka, Janka. Formami pochodnymi imienia są Anita, Aneta, Anika. Imię to jest uważane za jedno z najpopularniejszych w Polsce. Jak głoszą statystyki 5,4% polskiej populacji żeńskiej nosi to imię.

Imię Anna nosiła matka Maryi, jak głosi tradycja chrześcijańska. Anna to osoba rozsądna, myśląca najpierw o konsekwencjach później o działaniu. Jest zrównoważona i uwielbia spokój, dlatego też idealnym dla niej miejscem jest mała miejscowość gdzie można doświadczyć bliskości z naturą. Jest to kobieta, która jasno wyraża swoje zdanie, ale na szczęście nie zmusza nikogo do zaakceptowania go. Anna to idealna matka i żona, która życie rodzinne stawia na pierwszym planie. Nie lubi być sama, potrzeba jej dużo przyjaciół. Znajduje uspokojenie w sztuce, muzyce i pięknie krajobrazu. Nie jest idealistką, a raczej realistką. Nie wybiega daleko w przyszłość by później uniknąć zbędnego rozczarowania. Jest delikatna i dba o to by nikogo nie urazić swoim komentarzem czy postępowaniem. Anna to kobieta pogodna, od której emanuje wewnętrzne ciepło. Przyjemnie się z nią rozmawia, a gdy mamy jakiś problem stara się nam pomóc jak tylko może.

Nie jest zawistna i szybko wybacza tym, którzy ją zranili ponieważ rozumie, że każdy z nas ma zarówno zalety jak i wady. Dba o swój wygląd, ale bez przesady. Wie jak się ubrać, a przy tym nie wydać zbyt dużo pieniędzy. Lubi robić prezenty bliskim gdyż sprawia jej to przyjemność. Anna nie ulega żadnym wpływom, nawet w okresie dojrzewania. Jest wytrwała i przestrzega wytyczonych sobie zasad. Ma doskonałą pamięć, ale w szkole wykazuje się raczej niedbałością, co przyczynia się do jej licznych problemów. Lubi się kłócić z nauczycielami, bo zawsze chce postawić na swoim. Jest mściwa, zbyt dumna i nadpobudliwa. Ta kobieta byłaby idealnym inżynierem ponieważ lubi rozkazywać i przerządzać.

Imieniny Anny

Imieniny Anny są obchodzone najczęściej 26 lipca, lecz Anna może także obchodzić imieniny: 10 stycznia, 27 lutego, 7 czerwca, 9 czerwca, 23 czerwca, 15 lipca oraz 1 września.

Patronka Anny

Święta Anna – była matką Marii z Nazaretu oraz babką Jezusa Chrystusa. Jej mężem był św. Joachim. Anna jest świętą Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Św. Anna urodziła się w Betlejem. Informacje na temat jej życia można znaleźć w apokryfach. Pochodziła z rodu Dawida, a jej rodzice byli bardzo pobożni i pracowici. Dzięki nim służyła w Świątyni Jerozolimskiej. W wieku 24 lat wyszła za Joachima. Przez długi czas nie mogli mieć dzieci, co przynosiło im cierpienie i ostracyzm społeczeństwa. Gdy pewnego razu jej mąż udał się na 40-dniowy post na pustynię, aby przebłagać opatrzność, Annie okazał się anioł, który oznajmił, że będzie miała dziecko. Wkrótce wydała na świat córeczkę o imieniu Maryja. Joachim niedługo po tym zmarł, a Anna z dzieckiem przeniosła się do Nazaretu. Źródła podają, że Anna zmarła w wieku 80. lat, żegnana przez Józefa i Maryję.

Po więcej informacji na temat św. Anny zapraszamy do artykułu na stronie Zyciorysy.info – Św. Anna – krótki życiorys, biografia rozszerzona, ciekawostki.

Znane imienniczki

  • Anna Mucha – polska aktorka
  • Anna Jamróz — zwyciężczyni konkursu Miss Polski 2009
  • Anja Rubik — modelka
  • Anja Fichtel — niemiecka florecistka
  • Anna Bilińska-Bohdanowiczowa — polska malarka
  • Anna Dąbrowska — polska piosenkarka
  • Anna – postać biblijna, matka Samuela
  • Ania Shirley — bohaterka cyklu powieści dla młodzieży Ania z Zielonego Wzgórza
  • Anna Karenina — tytułowa bohaterka powieści Lwa Tołstoja
  • Anna Nowak-Ibisz – aktorka i prezenterka telewizyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *