Imię: Antonia – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Antonia? Kiedy są imieniny Antonii i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Antonia

Antonia – imię pochodzenia łacińskiegożeński odpowiednik imienia Antoni, które oznacza ‘pochodzący z rodu Antoniuszów’. W Polsce pojawiło się u schyłku średniowiecza w wieku XV. Z czasem zostało wyparte przez imię Antonina i obecnie bardzo rzadko występuje w naszym kraju, natomiast w innych państwach jest nadal chętnie nadawane. Przede wszystkim, świadczy o tym fakt, iż funkcjonuje ono w wielu językach, m.in. we włoskim (Antonella), w francuskim (Antoinette), w czeskim (Antonie), w rosyjskim i litewskim (Antonina) czy w rumuńskim (Antonela).

Kobieta o imieniu Antonia jest typem intelektualistki, która posiada szeroką wiedzę z wielu dziedzin, chętnie też się kształci. Dlatego najczęściej ma ukończonych kilka fakultetów, a nierzadko nawet zostaje pedagogiem, ponieważ nauczanie ją fascynuje. Przede wszystkim, posiada bystry umysł i niezawodną intuicję, dzięki której zazwyczaj podejmuje trafne decyzje i dokonuje właściwych wyborów.

Poza tym, jest osobą bardzo uczuciową, często ulega emocjom, a gdy się szczerze zakocha, potrafi stracić głowę dla swego ukochanego, co nie zawsze się dobrze dla niej kończy. Oprócz tego, ma smykałkę do interesów, dlatego świetnie radzi sobie w biznesie i trzeba przyznać, że na polu zawodowym odnosi niemałe sukcesy. Potrafi rozmawiać z ludźmi, umie ich słuchać, w związku z czym odnajduje się też w roli psychologa. Nie ulega wątpliwości to, że jest ona także bardzo zaradna, potrafi wyjść cało z opresji, nie łatwo się załamuje, a nawet można rzec, iż każda porażka ją wzmacnia psychicznie.

Imieniny Antonii

Imieniny Antonii są najczęściej obchodzone 1 marca, lecz Antonia może także obchodzić imieniny: 28 lutego, 29 kwietnia, 4 maja oraz 17 maja.

Znane imienniczki

  • Antonia Hybryda – wnuczka Marka Antoniusza Oratora,
  • Antonia Starsza – babka cesarza Nerona,
  • Antonia Młodsza – matka cesarza Klaudiusza,
  • Klaudia Antonia – córka cesarza Klaudiusza,
  • Antonia – żona Caniniusza Gallusa,
  • Antonia – żona Pythodorososa,
  • Antonella Lualdi – włoska aktorka filmowa,
  • Antonia Laura Thomas – angielska aktorka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *