Imię: Apolonia – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Apolonia? Kiedy są imieniny Apolonii i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Apolonia

Apolonia – imię żeńskie pochodzenia greckiego, żeński odpowiednik imienia Apoloniusz, które pochodzi od imienia greckiego boga Apollina.

Kobiety o imieniu Apolonia są żywymi, dynamicznymi i pełnymi temperamentu kobietamiZdecydowane, silne wewnętrznie, energiczne, robią kilka rzeczy na raz, biorą na siebie dużo obowiązków i ciągle tryskają energią. Szczególnie ważna jest dla nich niezależność i możliwość samodzielnego decydowania o sobie. Bardzo nie lubią, gdy ktoś próbuje kierować ich życiem, wpływać na jej decyzje, podporządkować ją sobie. Wówczas przejawia zdecydowany opór, niepokój i niejednokrotnie gniew. Apolonia jest także niezwykle ambitna i wytrwała w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów. W życiu zawodowym pnie się wytrwale i zazwyczaj bardzo skutecznie po szczeblach kariery. Dzięki pracowitości, wytrwałości i uporowi potrafi zachować wysoką pozycję zawodową i społeczną, jej sukcesy w żadnym wypadku nie są zależne od chwilowego szczęścia, ale są rezultatem jej pracy.

Apolonia należy także do szlachetnych, uczciwych natur, które cenią bardzo prawdomówność, otwartość i bezpośredniość w kontaktach międzyludzkich. W życiu towarzyskim lubi znajdować się w centrum zainteresowania, lubi błyszczeć, żartować i prowadzić poważne dyskusje. Kobiety o tym imieniu cenią także szczególnie naukę i wykształcenie. Ciągle się dokształcają, poszerzają swoją wiedzę, interesują się różnymi dziedzinami wiedzy. Nie poświęcają natomiast wiele uwagi i troski życiu rodzinnemu, starają się być dobrymi matkami i zależy im na wychowaniu dzieci na mądrych, wykształconych ludzi. Apolonia nie należy do bardzo namiętnych i emocjonalnych kobiet, nie zatraca się w miłości, nie kierują nią silne emocje i namiętności. W życiu kieruje się raczej intelektem i głosem rozsądku niż emocjami.

Imieniny Apolonii

Imieniny Apolonii są obchodzone najczęściej dnia 9 lutego.

Znane imienniczki

  • Apolonia z Aleksandrii – święta, męczennica, zmarła w III wieku;
  • Apolonia Chałupiec – czyli Pola Negri, polska aktorka, która zdobyła międzynarodową sławę dzięki niemym filmom;
  • Apolonia Ponińska – arystokratka, żyjąca w XVIII wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *