Imię: Bazyli – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Bazyli? Kiedy są imieniny Bazylego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Bazyli

Bazyli – imię męskie pochodzenia późnogreckiego. Wywodzi się ono od greckiego przymiotnika basileios oznaczającego „królewski, cesarski” oraz rzeczownika basileus, oznaczającego „król, wódz, cesarz”. Inną formą imienia Bazyli jest Bazyliusz, natomiast żeńskim odpowiednikiem jest Bazyla. Imię to pojawiło się w Polsce w XIII wieku w formie łacińskiej Bazyli oraz w formie wschodniosłowiańskiej Wasyl, Wasyli(j). Kilkudziesięciu świętych nosiło to imię.

Mężczyźni o imieniu Bazyli są zdecydowanymi, śmiałymi i przedsiębiorczymi osobami, które wiedzą czego chcą i wytrwale dążą do założonych celów. Bardzo ambitni, pracowici, działają szybko i zdecydowanie, bardzo chętnie podejmują nowe obowiązki i biorą się za kolejne przedsięwzięcia. Mają zdolności przywódcze, świetnie sprawdzają się na wszelkich stanowiskach kierowniczych. Potrafią pobudzić innych do efektywnego i twórczego działania. Zawsze silnie skoncentrowani na celu. Bazyli posiada żywą inteligencję i bystry umysł, uczy się szybko nowych rzeczy, ma dobrą pamięć. Ma także skłonności do pesymizmu, dostrzega najpierw wszelkie trudności i problemy i niepotrzebnie skupia na nich uwagę.

Bazyli bywa bardzo niepewny siebie, ale nigdy nie okaże tego. Tę niepewność i słabe poczucie własnej wartości przykryje pracowitością i upartym dążeniem do celu. Mężczyźni ci bywają również egoistyczni, nie potrafią spojrzeć na świat, siebie i innych ludzi obiektywnie, ale zawsze kierują się własnymi spostrzeżeniami i własną opinią. Bazyli nie należy do bardzo nerwowych osób, nie gniewają go drobne i pojedyncze okoliczności niesprzyjające, gdy jednak niepowodzenia się spiętrzą, potrafi wpaść w pasję i mściwie rozprawiać się z osobami sprawiającymi mu problemy. Lubi towarzyskie spotkania, na których będzie chciał skupić uwagę innych na sobie.

Imieniny Bazylego

Bazyli imieniny może obchodzić w następujące dni: 2 stycznia, 27 lutego, 7 marca, 22 marca, 26 marca, 30 maja oraz 30 czerwca.

Znani imiennicy

  • Bazyli Wielki – jeden z Ojców kościoła, pisarz wczesnego chrześcijaństwa, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego;
  • Bazyli Albiczuk – malarz prymitywista, malował krajobrazy Podlasia;
  • Basil Hoskins – teatralny i filmowy aktor brytyjski;
  • Bazyli Bohdanowicz – polski skrzypek, kompozytor żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *