Imię: Benedykta – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Benedykta? Kiedy są imieniny Benedykty i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Benedykta

Benedykta – żeński odpowiednik imienia Benedykt, które pochodzi od łacińskiego słowa benedictus, oznaczającego „tego, o którym się dobrze mówi” lub „tego, któremu się dobrze życzy”. Imię to rozpowszechniło się za sprawą Benedykta z Nursji, który założył opactwo benedyktyńskie na Monte Cassino.

Kobiety o imieniu Benedykta mają zazwyczaj usposobienie flegmatyczne. Są spokojnymi, cierpliwymi i nieco upartymi kobietami, które wytrwale dążą do wyznaczonego sobie celu. Jeśli spotykają je przeszkody i niepowodzenia, nie zniechęcają się, ale wytrwale i zdecydowanie pokonują trudności w drodze do celu. Nadmiar niepowodzeń życiowych i porażek sprawia,  iż gorzknieją i tracą radość życia. Benedykta jest bardzo pewna siebie, bywa nieco zarozumiała i niezmiernie trudno osiągnąć im obiektywizm spojrzenia. Zawsze będą subiektywnie patrzeć na świat, na siebie i na innych ludzi i niezmiernie trudno skłonić je do zmiany zdania lub poglądów. Kobiety te cechują się inteligencją analityczną, skupiają się na szczegółach i detalach, a trudno im spojrzeć na cały problem, dokonać syntezy sytuacji.

Benedykta należy do bardzo skrytych kobiet, które nie ujawniają swoich uczuć i emocji. Z zewnątrz mogą wydawać się chłodnymi, oschłymi osobami, a w rzeczywistości chowają w sobie nieraz bardzo gwałtowne i gorące uczucia. Z pewnością nie należą one do czułych, wylewnych charakterów, nie kierują się w życiu uczuciem, intuicją, a raczej rozsądkiem i logiką. Niejednokrotnie trudno im wykrzesać z siebie dynamizm, energiczność, twórcze myślenie, spontaniczność. Wolą uporządkowane, narzucone reguły i sposoby działania, a brak inwencji i samodzielności w myśleniu zastępują pilnością i pracowitością. Mają niewielu, ale sprawdzonych przyjaciół, dbają również o dobre stosunki ze współpracownikami.

Imieniny Benedykty

Imieniny Benedykty są obchodzone najczęściej dnia 21 marca, lecz Benedykta może także obchodzić imieniny: 4 stycznia, 6 maja oraz 29 czerwca.

Znane imienniczki

  • św. Benedykta Hyon Kyong-nyon – koreańska męczennica, święta Kościoła katolickiego, żyjąca na przełomie XVIII  i XIX wieku;
  • św. Teresa Benedykta od Krzyża – czyli Edyta Stein, filozof niemiecka o korzeniach żydowskich, męczennica, święta Kościoła katolickiego, zginęła w KL Auschwitz-Birkenau;
  • Benedykta – księżniczka duńska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *