Imię: Benigna – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Benigna? Kiedy są imieniny Benigny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Benigna

Benigna – jest to imię o rodowodzie rzymskim, wywodzi się od łacińskiego słowa „benigna”, tłumaczonego jako „uprzejma, życzliwa, dobroduszna, uprzejma, przyjazna”. Przymiotnik ten zaczęto stosować jako przydomek, który następnie stał się imieniem. Imię Benigna znane jest w Polsce od XIV wieku, także w formie Bogna. Męskimi odpowiednikami są Benignus lub Benigny. Obydwa warianty, i żeński, i męski, nadawane było przede wszystkim w kręgach zakonnych. Częściej występowało w czasach średniowiecznych, obecnie spotykane jest bardzo rzadko.

Usposobienie Benigny ma wiele wspólnego z etymologią tego imienia. Jest ona sympatyczna, uprzejma i życzliwa. To miła osóbka przepełniona wdziękiem i fantazją. Skupia się na sprawach przyziemnych i nie poświęca czasu na zamartwianie się skomplikowanymi problemami tego świata. Jej życiowym celem jest założenie szczęśliwej rodziny i urządzenie dla niej wygodnego gniazdka. Jest towarzyska i lubiana w towarzystwie, zawsze chętnie spieszy z pomocą potrzebującym. Jest troskliwa i ma silnie rozwinięte uczucia opiekuńcze, dlatego jej zainteresowania zawodowe skupiają się na pracy z ludźmi i dla ludzi. Świetnie sprawdza się pracując w szkole, przedszkolu, jako pielęgniarka itp.

Imieniny Benigny

Benigna imieniny obchodzi: 13 lutego, 20 czerwca oraz 1 października.

Znane osoby noszące imię Benigna

  • Wilhelmina Żagańska, właśc. Katharina Friederike Wilhelmine Benigna von Kurland — księżna żagańska
  • Benigna Jaskulska — opiekunka poznańskiego chóru dziewczęcego „Skowronki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *