Imię: Berenika – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Berenika? Kiedy są imieniny Bereniki i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Berenika

Berenika – imię pochodzenia greckiego, wywodzi się od słów phero ‘niosę’ i nike ‘zwyciestwo’, w związku z czym oznacza kobietę ‘przynoszącą zwycięstwo’. Trzeba powiedzieć o tym, iż wielu osobom kojarzy się ono wyłącznie z legendą o Warkoczu Bereniki – gwiazdozbiorze nieba północnego. Otóż, wedle niej Berenika ślubowała, iż jeżeli jej mąż wróci szczęśliwe z wojny, odda swój warkocz w świątyni Aresa. Gdy to uczyniła, następnego dnia warkocz zniknął, a na niebie pojawił się nowy gwiazdozbiór przypominający go kształtem. Ponadto, pod wpływem ludowej wymowy tegoż imienia powstało imię Weronika, które jest bardzo powszechne w naszym kraju.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, iż Berenika to kobieta gotowa poświecić wszystko dla dobra ludzkości, nawet szczęście osobiste. Otóż, czuje się spełniona, gdy może pomagać innym, w związku z czym często podejmuje pracę w ośrodkach pomocy społecznej, szpitalach, domach dziecka, a także jako biblioteka czy przedszkolanka.  Natomiast nie znosi samotności, która wręcz ją przygnębia. Poza tym, boi się niesprawności i opuszczenia, a także tego, że będzie ciężarem dla innych osób. Niestety, inni zazwyczaj nie dostrzegają tego, iż ona także potrzebuje pomocy, gdyż nigdy o nią nie prosi, ponieważ nie umie tego robić.

Trzeba powiedzieć o tym, iż zazwyczaj posiada powiernika, z którym dzieli wszystkie swe troski, myśli czy plany życiowe. Ponadto, rzadko też zakłada własną rodzinę, gdyż brakuje jej  na to czasu, ponieważ tak jest zajęta troszczeniem się o dobro wszystkich dokoła, iż zapomina o sobie. Należy też podkreślić to, iż Berenika jest bardzo religijną kobietą, bywa, iż nawet przeżywa stany mistyczne. Nie ulega wątpliwości to, iż posiada talent artystyczny, najczęściej dużo maluje, gdyż to właśnie na płótnie wyraża swoje emocje. Dlatego jeżeli ktoś pragnie naprawdę ją poznać powinien zobaczyć jej dzieła. Kocha również muzykę i śpiew. Przede wszystkim, Berenika to osoba ciekawa świata, pragnąca odkrywać jego tajemnicę, w związku z czym dużo podróżuje, a także czyta książki podróżnicze lub historyczne.

Imieniny Bereniki

Berenika imieniny obchodzi dnia 20 kwietnia. Niektóre kalendarze podają także datę 14 kwietnia.

Znane imienniczki

  • Berenice Abbott – artystka fotografik,
  • św. Berenika z Antiochii,
  • Berenika I – królowa Egiptu,
  • Berenika – królowa Syrii,
  • Berenika – księżniczka Judei,
  • Berenika Okuniewska – polska siatkarka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *