Imię: Berta – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Berta? Kiedy są imieniny Berty i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Berta

Berta – imię żeńskie pochodzenia germańskiego, pochodzące od przymiotnika beraht, oznaczającego „lśniący, błyszczący„. Pierwotnie imię to było zdrobnieniem od imion dwuczłonowych, zawierających człon Berta, np. Bertylda, Amalberta, Bertrada, Adalberta, później imię usamodzielniło się. Imię to notowane jest w Polsce w dokumentach od co najmniej XIII wieku w formach Berta, Berchta, Breta i ze zdrobnieniem Bretka.

Kobiety o imieniu Berta cechują się dużą dynamicznością, energicznością i zaradnościąWładcza, zdecydowana, potrafi osiągnąć wiele. Zajmują się wszystkim, we wszystkim chcą brać udział i do wszystkiego się wtrącają. Nie mają trudności z wyborem zawodu, świetnie sprawdzają się w wielu profesjach, często wykonują dwa zawody na raz i w ten sposób łączą pracę zawodową z pasją i zainteresowaniami. Jest bardzo pracowita i dąży uparcie do osiągnięcia postawionego sobie celu. Bardzo lubi osiągać sukcesy i to one jeszcze bardziej ją dopingują. Berta lubi mieć publiczność, lubi być podziwiana i chwalona. Kobiety te często pod wpływem impulsu podejmują nieprzemyślane decyzje lub w chwili dobrego samopoczucia potrafią zwierzać się nawet osobom, które słabo znają. Prowadzić to może w konsekwencji do kłopotów.

Berta jest osobą bardzo uczuciową, a w miłości potrafi być zaborcza. Częste są u niej zmienne stany emocjonalne – raz będzie tryskać radością, szczęściem, innym razem będzie smutna i przygaszona. Bywa impulsywna, niezdecydowana, nadpobudliwa szczególnie w kwestiach uczuciowych. Często ważniejsze jest dla niej kochać niż być kochaną. Berta ma również niesłychanie silną intuicję, potrafi szybko ocenić sytuację, znaleźć jej ukryte aspekty i celnie ocenić charaktery ludzi. Kobiety te są bardzo towarzyskie, potrzebują innych osób, by czuć się komfortowo.

Imieniny Berty

Berta imieniny najczęściej obchodzi 28 listopada, ale może także obchodzić imieniny 1 maja i 4 lipca.

Znane imienniczki

  • Berta Sabaudzka – królowa Niemiec;
  • Bertha Benz – pierwsza osoba, która pokonała samodzielnie automobilem dystans 60 mil, czyli 106 km;
  • Berta Lask – niemiecka pisarka;
  • Berthe Morisot – malarka francuska, przedstawicielka impresjonizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *