Imię: Błażej – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Błażej? Kiedy są imieniny Błażeja i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Błażej

Błażej – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Pochodzi od łacińskiego słowa blaesus, oznaczającego „seplenić”. Imię to więc oznacza „ten, który sepleni”. Kiedyś imię to było bardzo popularne w Polsce, obecnie – rzadko spotykane. Św. Błażej jest patronem śpiewaków, mówców oraz wszystkich pozostałych osób, które muszą dbać o gardło i struny głosowe. Jest on także patronem chorwackiego miasta Dubrownik. Żeńskim odpowiednikiem tego imienia jest Błażeja.

Mężczyźni o imieniu Błażej są oryginalnymi i wrażliwymi osobamiKierują się zazwyczaj emocjami, uczuciami niż rozumem i namysłem. Bardzo przeżywają wszelkie porażki, niepowodzenia, krytykę ze strony innych i trudno im zachować emocjonalną równowagę w trudnych, stresujących sytuacjach. Mężczyźni ci bywają nadpobudliwi i impulsywni. Mówią bezpośrednio wszystko o czym myślą i co czują. Bardzo otwarci wobec innych ludzi, zawsze szczerzy. Swoje problemy, troski niepowodzenia muszą zawsze przedyskutować, muszą „wygadać się”, by przestać myśleć o problemie. Potrafią jednak znaleźć w sobie mnóstwo odwagi i przedsiębiorczości. Świetnie Błażej sprawdza się jako organizator, lubi przewodniczyć innym.

Przy swojej wrażliwości i uczuciowości jest Błażej również wesołym, pogodnym człowiekiem, który potrafi rozśmieszyć i pocieszyć każdego. Mężczyźni ci bardzo lubią towarzystwo, ale często będą je zmieniać. Lubią życie, a szczególnie wszystkie jego przyjemności. Brak silnej woli i zdecydowania sprawia, iż często porzucają dane przedsięwzięcie w połowie, szybko zniechęcają się, gdy tylko pojawią się trudności. Wówczas stają się nerwowi, impulsywni, wybuchają gniewem. Bardzo aktywni, dynamiczni, ale często nie potrafią tej energii właściwie ukierunkować. W miłości natomiast są wierni, są również dobrymi ojcami.

Imieniny Błażeja

Imieniny Błażeja są najczęściej obchodzone 3 lutego, lecz Błażej może obchodzić imieniny także: 29 listopada.

Znani imiennicy

  • Blaise Pascal – francuski filozof i naukowiec, matematyk;
  • Błażej Krupa – polski kierowca rajdowy i wyścigowy;
  • Błażej Stolarski – polski działacz ludowy;
  • Błażej Michalski – polski aktor, gra w serialu Pierwsza miłość;
  • Błażej Peszek – polski aktor teatralny i filmowy, syn aktora Jana Peszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *