Imię: Bogna – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Bogna? Kiedy są imieniny Bogny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Bogna

Bogna – staropolskie imię o niejasnym pochodzeniu. Najczęściej zakłada się, że to pochodna forma (zdrobnienie) imion rozpoczynających się na Bog-, początkowo zarówno męskich, jak i żeńskich. „Bóg” lub „Boga”, pierwotnie oznaczało „los, dola, szczęście”. Niektórzy upraszczają to wyjaśnienie, stwierdzając, że imię Bogna to żeńska forma imienia Bogdan. Inni z kolei przyjmują, że skoro pojawia się ono po raz pierwszy w kronikach Jana Długosza, zostało przez niego wymyślone. Według kolejnej hipotezy, Bogna to zdrobnienie od łacińskiego imienia Benigna – „miła, uprzejma, życzliwa”. W Polsce imię to było często nadawane od XIII do XIX wieku, obecnie jest rzadko spotykane.

Bogna jest obdarzona dużą inteligencją, wnikliwie obserwuje rzeczywistość, ma cięty język i dość złośliwy dowcip, który nie każdy toleruje. Kobiety noszące to imię mają pogodne usposobienie i pozytywny stosunek do otoczenia. Są niezależne i samodzielne, staranne i zrównoważone. Bogna silnie interesuje się historią (także sztuki), jest pełna szacunku dla tradycji, lubi zgłębiać przeszłość i odkrywać tajemnice. Jest pełna ciepła i kobiecego uroku, przyciąga mężczyzn, jednak trudno zdobyć jej serce. Jeśli kogoś wybierze i pokocha, jest wierna aż po grób.

Bogna to wspaniała przyjaciółka, lojalna, uczciwa i wierna, idealna powierniczka i wspaniała słuchaczka. Często jednak wtrąca się do nie swoich spraw, przez co wzbudza czasem niechęć otoczenia. Lubi pochwały i zaszyty, ma też dość słaby charakter. Lubi wesołe towarzystwo, Obdarzona jest dużym potencjałem twórczym. Ma maniery wielkiej damy, interesuje się sztuką, polityką i życiem społecznym. Zupełnie nie potrafi kłamać.

Imieniny Bogny

Imieniny Bogny są obchodzone najczęściej 20 czerwca i 23 lipca.

Znane imienniczki

  • Bogna Sokorska – śpiewaczka (sopran koloraturowy)
  • Bogna Sworowska – modelka, II wicemiss Polonia z 1987 roku
  • Bogna Burska – malarka
  • Bogna Forkiewicz – śpiewaczka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *