Imię: Bogumił – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Bogumił? Kiedy są imieniny Bogumiła i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Bogumił

Bogumił – staropolskie imię męskie wywodzące się od słowiańskich słów „Bog-” (Bóg, jednak znaczenie pierwotne to „szczęście, los, dola”) oraz „-mił”. Oznacza zatem „miły Bogu” (wcześniej mogło to być „ten, któremu sprzyja Bóg”) lub „miłujący Boga”. Można je uważać za polski odpowiednik greckiego imienia Teofil i łacińskiego Amedeus. W Polsce występuje od XII wieku, początkowo w formie Bogomił. Obecnie nie występuje zbyt często.

Bogumił to mężczyzna wyróżniający się zdyscyplinowaniem, pracowitością i odpowiedzialnością. Nigdy nie uchyla się od obowiązków i nie próbuje zrzucić ich na kogoś innego. Wie jak zorganizować pracę nie tylko sobie, ale i innym. Świetnie zna się na ludzkiej naturze i ma dar wyczuwania słabości innych. To człowiek inteligentny i kulturalny, przykładający dużą wagę do swego wyglądu.

Mężczyzna noszący to imię jest zawsze sympatyczny, życzliwy i uprzejmy, jednak niektórym wydaje się czasem, że nie jest on szczery. Dla Bogumiła bardzo ważne są zaszczyty i uznanie, o które dba i zabiega. Jest niesamowicie uparty i zawzięty, nigdy nie schodzi z raz obranej drogi, mimo że może to zakończyć się dla niego niemałymi stratami. Wrodzona nieśmiałość sprawia, że więcej myśli niż mówi, a ponad otwarte przedsięwzięcia przedkłada działanie zakulisowe. Łatwo ulega swym uczuciom i emocjom, jest czułym kochankiem.

Imieniny Bogumiła

Imieniny Bogumiła są obchodzone najczęściej dnia 10 czerwca, lecz Bogumił może także obchodzić imieniny: 13 stycznia, 18 stycznia, 26 lutego, 3 listopada oraz 20 grudnia,.

Znani imiennicy

  • Bohumil Hrabal — czeski pisarz,
  • Bogumił Kobiela — aktor teatralny i filmowy,
  • Samuel Bogumił Linde — twórca słownika języka polskiego,
  • Jan Bogumił Plersch — polski malarz i dekorator wnętrz pochodzenia niemieckiego
  • Bogumił Godfrejów − polski operator filmowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *