Imię: Bożydar – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Bożydar? Kiedy są imieniny Bożydara i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Bożydar

Bożydar – imię staropolskie, wywodzi się od złożenia członów boży ‘niegdyś znaczący los, dola, szczęście’ oraz dar, a więc oznacza człowieka ‘który jest darem losu’, mężczyznę ‘który jest darem Boga’. Ponadto, niektórzy uważają to imię za równoważne pod względem znaczeniowym z imieniem Adeodat, w związku z czym ci solenizanci razem obchodzą imieniny.

Przede wszystkim, mężczyzna o tym imieniu jest niezwykle skromnym człowiekiem, nigdy się nie wywyższa ani nie uważa się za lepszego od innych, choć wyróżnia się nieprzeciętną inteligencją oraz odnosi niemałe sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. Oprócz tego, doskonale wie, co należy do jego obowiązków, nie zaniedbuje swojej pracy, zawsze solidnie wykonuje powierzone mu zadania, w związku z czym jest cenionym pracownikiem i nikogo nie powinien dziwić fakt, że szybko się pnie po szczeblach kariery zawodowej. Oczywiście, czasami jego pracoholizm daje się we znaki najbliższym, ale kiedy trzeba, potrafi zrezygnować z własnych ambicji dla dobra rodziny, która u niego zawsze jest na pierwszym miejscu.

Niestety, Bożydar czasami bywa opryskliwy, zdarza się mu posługiwać ciętym językiem, ale z reguły jego wypowiedzi nie są złośliwe, tylko nie każdy rozumie jego specyficzne poczucie humoru, co czasami skutkuje obrazą znajomych. Jednakże potrafi przeprosić za swoje nie zawsze odpowiednie słownictwo, a że jest on naprawdę dobrym przyjacielem, to rzadko kto potrafi się na niego gniewać przez dłuższą chwilę. Nie zapominamy także o tym, że mężczyzna o tym imieniu umie świetnie opowiadać, dlatego zazwyczaj wokół jego osoby krąży mnóstwo maluchów spragnionych wysłuchania czasami zabawnych, a czasami strasznych historii. Poza tym, Bożydar jest urodzonym optymistą, nigdy nie wątpi w to, że uda mu się zrealizować swoje marzenia i co ciekawe przeważnie w życiu osiąga swój cel, a więc można powiedzieć, że jest urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Oprócz tego, Bożydar to człowiek z pasją, który często posiada oryginale hobby, np. kolekcjonerskie.

Imieniny Bożydara

Bożydar obchodzi imieniny najczęściej 9 maja, lecz może także obchodzić imieniny: 27 czerwca, 2 lipca, 10 sierpnia, 9 października, 8 listopada.

Znani imiennicy

  • Božidar Bećarević – serbski funkcjonariusz policji w Belgradzie podczas II wojny światowej,
  • Božidar Ivanović – czarnogórski szachista, arcymistrz,
  • Bożydar Iwanow – dziennikarz sportowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *