Imię: Cecylia – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Cecylia? Kiedy są imieniny Cecylii i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Cecylia

Cecylia – żeński odpowiednik imienia Cecyliusz. Imiona te mają pochodzenie łacińskie i wywodzą się od łacińskiego słowa caecus oznaczającego „ciemny, wątpliwy, ślepy”. Imię nawiązuje do rzymskiego rodu Cecyliszów. Cecylia obchodzi imieniny 22 listopada, 10 czerwca, 21 października, 16 kwietnia.

Kobieta o imieniu Cecylia jest silną, praktyczną osobowością. Ma racjonalne, trzeźwe podejście do życia i lubi podejmować się praktycznych zadań. Cechuje się dużym poczuciem odpowiedzialności i każde zadanie, którego się podejmuje, wykonuje sumiennie i dokładnie. W działaniu Cecylie są konsekwentne, posiadają ścisły, techniczny umysł, który pozwala im osiągać wiele. Poza praktycznością posiadają również dużą wiedzę i często osiągają wielkie rzeczy. Jest bardzo wrażliwa na wszelkie porażki i niepowodzenia, które wyprowadzają ją z równowagi i powodują wybuchy gniewu. Mimo jednak przeszkód na drodze do celu, nie ustępują i nie rezygnują, ale konsekwentnie kroczą przed siebie. Nie boją się ciężkich zadań. Istotną cechą ich charakteru jest także przekora. Zdarzają się sytuacje, gdy postępują wbrew temu, czego się od nich oczekuje.

Cecylia należy do bardzo towarzyskich osób. Lubi przyjmować gości, organizować przyjęcia i chodzić na przyjęcia towarzyskie, ale nie lubi być zaskakiwana nieoczekiwanymi wizytami gości. Z zewnątrz wydaje się, iż jej życie zawodowe wypełnia całkowicie jej czas i nie ma już w jej życiu miejsca na uczucia. Cecylia jest zazwyczaj kobietą uczuciową, ale nie lubi okazywać tego. Otwiera się dopiero wtedy, gdy w pełni może zaufać partnerowi. Nigdy też nie jest zaborcza. Podejmując wszelkie działania zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, stara się być niezastąpiona. Lubi życie rodzinne.

Imieniny Cecylii

Imieniny Cecylii są obchodzone najczęściej dnia 22 listopada, lecz Cecylia może także obchodzić imieniny 10 czerwca.

Znane imienniczki

  • św. Cecylia Rzymianka – rzymska męczennica, patronka chórzystów, muzyków, organistów;
  • Cecilia Bartoli – śpiewaczka operowa;
  • Cecylia Gallerani – znana jako Dama z łasiczką, sportretowana przez Leonarda da Vinci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *