Imię: Celestyna – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Celestyna? Kiedy są imieniny Celestyny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Celestyna

Celestyna – imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od imienia Caelestinus ‘niebiański’ lub od nazwy umbryjskiego plemienia Caelestini (znanego z Pliniusza). Przede wszystkim stanowi ono żeński odpowiednik imienia Celestyn. Niestety, w naszym kraju nigdy nie cieszyło się dużą popularnością mimo swego pięknego brzmienia.

Po pierwsze, kobieta o tym imieniu jest bardzo szlachetna i cnotliwa, dlatego brzydzi się obłudą, kłamstwem, a także gardzi tymi, którzy krzywdzą słabszych ludzi. Nie ulega wątpliwości to, że zawsze postępuje moralnie i zgodnie ze swymi zasadami. Poza tym, w podejmowaniu decyzji najczęściej kieruje się rozumem, chociaż nie można powiedzieć, iż sfera uczuć jest jej obca. Warto podkreślić to, iż Celestyna jest uczuciowa, ale też mocno stąpa po ziemi, gdyż wie, iż nie zawsze można kierować się sercem, bowiem w niektórych sprawach wskazane jest racjonalne podejście.

Oprócz tego, jest opanowaną osobą, która potrafi się odnaleźć w każdej trudnej sytuacji, ponieważ zawsze zachowuje zimną krew. Ponadto, lubi nowe wyzwania oraz odkrywanie egzotycznych zakątków na świecie. Z pewnością, Celestyna nie ma w zwyczaju dusić uczuć w sobie, zawsze mówi to, co myśli, chociaż czasami jej język jest trochę kąśliwy. Trzeba również powiedzieć o tym, iż rewelacyjnie dogaduje się z ludźmi, nawet z tymi, którzy poosiadają trudny charakter. Dlatego odnajduje się ona w roli dyplomatki lub psychologa, a także z powodzeniem może piastować stanowiska kierownicze, bowiem posiada ogromny autorytet u swych podwładnych.

Poza tym, Celestyna to wspaniała żona i matka oraz świetna gospodyni, która z wielką pieczołowitością troszczy się o swój dom. Przede wszystkim, wszystkie wnętrza w mieszkaniu są zaaranżowane perfekcyjnie, co ma wpływ na to, iż w jej gniazdku panuje przyjazna atmosfera. Ponadto, wspaniale gotuje, gdyż smakołyki przyrządzone przez nią, wręcz rozpływają się w ustach. Dlatego jej dom jest zawsze pełen gości uwielbiających wszelkiego rodzaju słodkości.

Imieniny Celestyny

Imieniny Celestyny są obchodzone najczęściej dnia 6 kwietnia, lecz Celestyna może także obchodzić imieniny: 18 marca oraz 12 czerwca.

Znane imienniczki

  • bł. Katarzyna Celestyna Faron – polska siostra zakonna, męczennica,
  • bł. Celestyna od Matki Bożej wł. Maria Anna Donati – założycielka Zgromadzenia Sióstr Ubogich św. Józefa Kalasantego,
  • św. Celestyna z Metzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *