Imię: Celina – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Celina? Kiedy są imieniny Celiny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Celina

Celina – imię pochodzenia łacińskiego. Badacze wskazują dwa możliwe jego źródłosłowy. Według pierwszego wywodzi się ono od słowa „caelum”, oznaczającego niebo. Z kolei według drugiego – od słowa „caecus” – ciemny, ślepy, wątpliwy. Stanowiłoby wówczas nawiązanie do rzymskiego rodu Cecyliuszów (łac. Caecilius lub Caecilianus). Imię to może być także skróconą formą imienia Marcelina. Ma ono długą historię, jednak nigdy nie udało mu się zdobyć znaczącej popularności. W Polsce występuje dopiero od XIX wieku.

Ogromnie dynamiczna, ruchliwa, niepotrafiąca usiedzieć na jednym miejscu – taka jest każda Celina. Musi pozostawać w ciągłym ruchu, tańczyć lub śpiewać. Zajmuje się wieloma sprawami jednocześnie, jednak niewiele z nich potrafi doprowadzić do końca. Równowaga, cierpliwość i stałość zdecydowanie nie należą do jej mocnych stron. Jej działania są raczej spontaniczne niż wcześniej przemyślane. Ma dość zaskakującą naturę, potrafi zarówno bezceremonialna, wręcz nietaktowna, jak i nieomal kogoś zagłaskać. Trudno przewidzieć, jak zareaguje w danej sytuacji.

Kobieta nosząca to imię jest obdarzona wielką pewnością siebie, nie boi się dźwigania ciężaru odpowiedzialności i podejmowania decyzji. Lubi udzielać porad innym, może być dobrym przywódcą. W sferze uczuciowej jest bardzo zaborcza, jeśli jednak kogoś nie kocha, staje się obojętna. Ma dar korzystnego prezentowania się w każdej sytuacji. Często jest uzdolniona artystycznie, dzięki czemu odnosi sukces jako aktorka. Dobre zawody dla niej to także bizneswoman, handlowiec, tłumaczka.

Imieniny Celiny

Imieniny Celiny są obchodzone najczęściej 21 października i 15 grudnia.

Znane imienniczki

  • Céline Dion – kanadyjska piosenkarka
  • Céline Laporte – francuska lekkoatletka
  • Celina Szymanowska – żona Adama Mickiewicza, córka Marii Szymanowskiej
  • Celina Chludzińska-Borzęcka – założycielka zgromadzenia sióstr zmartwychwstanek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *