Imię: Cyprian – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Cyprian? Kiedy są imieniny Cypriana i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Cyprian

Cyprian – to imię o rodowodzie łacińskim, wywodzące się od nazwy greckiej wyspy Cypr, do której dodano przyrostek -ianus (za jego pomocą często tworzono nazwy osobowe wyzwoleńców). Zatem „Cyprianus” oznaczało człowieka pochodzącego z Cypru, Cypryjczyka. Imię to cieszyło się sporą popularnością w okresie średniowiecza, w Polsce znane jest już od końca XII wieku. Między wiekiem XIV a XIX nadano je wielu duchownym, pisarzom i wojskowym. Obecnie rzadziej występuje.

Cyprian to mężczyzna odznaczający się szczerością i uczciwością. Zaciekle zwalcza kłamstwo i obłudę. Jest solidny i uczynny; swoje umiejętności wykorzystuje nie tylko dla siebie, ale także by pomóc innym. Jego postępowanie jest konsekwentne; wytrwale dąży do obranego celu, obierając najkrótszą drogę i nie bawiąc się w zabiegi dyplomatyczne. Brak talentów dyplomatycznych, empatii i umiejętności postawienia się w czyjejś sytuacji, a także nadmierny subiektywizm sprawiają, że czasem wzbudza niechęć otoczenia. Przyczyniają się też do tego jego despotyczne zachowania, przemądrzałe wypowiedzi, surowość obyczajów i brak tolerancji dla cudzych słabostek.

Mężczyzna noszący to imię skłonny jest do zamykania się w sobie. Pragnie być zawsze i we wszystkim najlepszy; chęć wygrania rywalizacja jest głęboko zakorzeniona w jego podświadomości. Zazwyczaj osiąga wiele w życiu i potrafi te zdobycze utrzymać. Podejmując decyzję częściej kieruje się uczuciami niż rozsądkiem. Jest miłośnikiem podróży, dobrej zabawy i przygód. Cyprian to dobry współmałżonek, zgodny partner i wzorowy ojciec. Idealne zawody dla niego to wszelkie mundurowe, a także chirurg, biznesmen lub inżynier.

Imieniny Cypriana

Imieniny Cypriana są obchodzone najczęściej 10 marca i 26 września. Cyprian może obchodzić imieniny także: 16 września oraz 3 października.

Znani imiennicy

 • Cyprian Kamil Norwid — poeta i artysta
 • Cyprian Zabłocki — polski ziemianin, którego nazwisko zostało utrwalone w powiedzeniu „wyjść jak Zabłocki na mydle”
 • Cyprian Dylczyński — polski malarz
 • Cypriano de Rore — kompozytor franko-flamandzki działający głównie we Włoszech
 • Cypriano Nunes — piłkarz brazylijski
 • Cyprian Michał Janczewski — jeden z bohaterów III części mickiewiczowskich „Dziadów”
 • Kiprian Kandratowicz — rosyjski, a następnie białoruski wojskowy i działacz narodowy.
 • Cyprian Kościelniak — polski grafik filmowy, plakacista, ilustrator i rysownik polityczny
 • Cyprian Kreutz — generał rosyjski, baron
 • Cyprian Lachnicki — kolekcjoner sztuki, artysta amator
 • Cipriano Ribeiro Freire — polityk portugalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *