Imię: Czesława – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Czesława? Kiedy są imieniny Czesławy i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Czesława

Czesława – imię żeńskie pochodzenia staropolskiego, które pierwotnie występowało wyłącznie w formie Czasława. Imię to złożone jest z dwóch członów: Cza-, oznaczającego „oczekiwać, spodziewać się” i -sławaOznaczało więc ono „tę, która oczekuje sławy”. Wedle inne hipotezy cząstka Cza- jest skróconą formą członu Czści– , a zatem imię Czesława byłoby wariantem imienia Czcisława (które jednak nigdzie nie było zanotowane).

Kobiety o imieniu Czesława są zazwyczaj naturami łagodnymi, spokojnymi, opanowanymi i rozsądnymi. Kierują się w życiu zdrowym rozsądkiem i mają praktyczne podejście do życia. Bardzo łagodne, o stabilnym, stałym charakterze, nie dają się wyprowadzić z równowagi ani sprowokować do kłótni. Zawsze Czesława będzie łagodziła napięcia, śmiechem i pogodnym usposobieniem rozładowywała konflikty, a w wypadku jakichkolwiek trosk i problemów będzie nadrabiała miną i nie da poznać po sobie, że coś ją trapi. Jest ona zazwyczaj osobą wyrozumiałą, która przebacza ludziom ich nietakty, złośliwości, wypowiedziane w gniewie słowa. Czesławy są zazwyczaj osobami towarzyskimi, życzliwymi dla innych i zawsze chętnymi do pomocy.

Czesława najlepiej czuje się w zaciszu domowym, w gronie rodziny i bliskich przyjaciół. Niezmiernie ważne jest dla niej ciepłe, bezpieczne i zgodne ognisko domowe, z którego czerpie siły, energię do życia i pogodny stosunek do świata. W środowisku domowym nie kryje się ze swoimi troskami i problemami, ale z domu czerpie siłę, by stawić czoło problemom, dotykającym ją na zewnątrz. Czesława jest zazwyczaj świetną panią domu, dobrą matką i wspaniałą małżonką. Potrafi stworzyć mężowi i dzieciom ciepłe i bezpieczne środowisko domowe. W życiu zawodowym jest pracowita i często bierze na siebie zbyt wiele obowiązków, którym nie jest w stanie sprostać.

Imieniny Czesławy

Czesława imieniny obchodzi w następujące dni: 12 stycznia, 12 czerwca oraz 20 lipca.

Znane imienniczki

  • Czesława Christowa – ekonomistka, senator RP w latach 2001 – 2005, profesor;
  • Czesława Noworyta – tenisistka stołowa, zdobyła medale na mistrzostwach w Europie;
  • Czesława Pilarska – ekonomistka i szachistka o międzynarodowej renomie;
  • Czesława Cieślak – czyli Violetta Villas, piosenkarka, aktorka, śpiewaczka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *