Imię: Dąbrówka – znaczenie imienia, imieniny

Jakie jest znaczenie imienia Dąbrówka? Kiedy są imieniny Dąbrówki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Dąbrówka

Dąbrówka – imię żeńskie pochodzenia staropolskiego. Takim mianem określano Dobrawę, czeską żonę Mieszka I. Oba imiona – Dąbrówka i Dobrawa – pochodzą od słowa dąbrowa, czyli „las dębowy”. Czeskie słowo doubrava oznacza w języku polskim dąbrowa. Wedle innej hipotezy imię Dobrawa  oznacza „dobra, czasem dobra, dosyć dobra” lub jest po prostu skróconą formą imienia Dobrosława. W kronice Thietmara (kronikarza z X wieku) Dobrawa tłumaczone jest jako „dobra”. Inną ciekawą hipotezą jest wywodzenie imienia Dobrawa od czeskiego rdzenia „dąbr”, które oznacza „ciemny”. W dawnych polskich dokumentach imię zanotowane już w XII wieku i występuje w różnych formach: Dąbrówka, Dubrowka, Dubrawka. Obecnie imię bardzo rzadko spotykane.

Kobiety o imieniu Dąbrówka są zdecydowanymi, silnymi osobowościami, które życzliwie i  bardzo serdecznie patrzą na świat i na ludzi. O takich kobietach mówimy, że są silne wewnętrznie, samodzielne, twardo stąpające po ziemi. Poradzą sobie doskonale w każdych warunkach i w każdej sytuacji i w żadnym wypadku nie będą oglądać się na pomoc innych i na silne ramię mężczyzny. Siła i zdecydowanie łączą się u niej z ogromną dobrocią, życzliwością i wyrozumiałością wobec ludzi.

Dąbrówka jest zawsze chętna do pomocy innym, gotowa doradzić, pomóc, pocieszyć. Jednocześnie nigdy nie będzie zaprzątała innych ludzi swoimi problemami i zmartwieniami, wobec innych zawsze będzie uśmiechnięta, spokojna i cierpliwa. W życiu zawodowym kieruje się odpowiedzialnością i sumiennością. Chociaż nikt nie będzie tego od niej wymagał, Dąbrówka zawsze będzie skrupulatnie i dokładnie wypełniała swoje obowiązki i nie będzie przerzucała odpowiedzialności na innych ludzi. Kobiety o tym imieniu kierują się w życiu niezmiennym systemem wartości i cechują się silnym poczuciem sprawiedliwości. Są jednocześnie szlachetnymi osobami, zawsze gotowymi przebaczyć, zapomnieć i puścić w niepamięć krzywdy zadane jej przez innych.

Imieniny Dąbrówki

Dąbrówka imieniny obchodzi dnia 15 stycznia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *