Imię: Dagmara – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Dagmara? Kiedy są imieniny Dagmary i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Dagmara

Dagmara – imię żeńskie pochodzenia skandynawskiego. Prawdopodobnie powstało ono z połączenia dwóch słów: dag – „dzień” i mar – „dziewica, panna” albo słowa mari , czyli „sławny”. Wedle innej hipotezy może to być duńska wersja słowiańskiego imienia Drogomira, które nosiła czeska księżniczka, żona Waldemara II Zwycięskiego. Dagmara może być także – to kolejna hipoteza – żeńską formą imienia Dagmar, będącego imieniem dynastycznym u plemion frankońskich pochodzenia celtyckiego. Wówczas imię to oznaczałoby „wielki przez dobroć” lub w wersji germańskiej „mąż jasny jak dzień”.

Kobiety o imieniu Dagmara są żywiołowymi, ruchliwymi i wybuchowymi naturami. Z pewnością kobieta ta nie będzie kierować się zdrowym rozsądkiem, rozumem i intelektualnymi racjami, lecz emocjami, przeczuciami i intuicją. Z tego powodu jej decyzje i wybory mogą być zaskakujące dla jej otoczenia i niemal nikt nie potrafi zrozumieć motywacji jej zachowań. Dagmara jest bardzo niezależna, niepokorna, kieruje się przede wszystkim głosem intuicji, co wychodzi jej w większości wypadków na dobre. Nie lubi przede wszystkim nudy, spokoju i bezczynności. Ciągle coś robi, angażuje się w nowe przedsięwzięcia i szuka nowych wrażeń.

Dagmara ma duszę romantyczki – poszukuje prawdziwej, szalonej miłości, mocnych wrażeń, ekstremalnych doświadczeń, które pomogą jej pojąć sens życia. Za tymi zewnętrznymi objawami jej usposobienia kryje się bogate wnętrze, bogata wyobraźnia, marzycielstwo i wszechstronne zainteresowania. Pociąga ją wszystko, co tajemnicze, niewyjaśnialne, co dotyczy życia wewnętrznego. Nawet najbliższe jej osoby rzadko znają ją naprawdę. Na zewnątrz widzą wybujałą wyobraźnię, niespożytą aktywność i ciekawość, a nie są w stanie dotrzeć do tajemniczych motywów jej działania. Dagmara uwielbia podróże i niecodzienne przygody.

Imieniny Dagmary

Imieniny Dagmary są obchodzone najczęściej dnia 12 grudnia, lecz Dagmara może także obchodzić imieniny: 24 maja oraz 20 grudnia.

Znane imienniczki

  • Dagmara Duńska – czyli Maria Fiodorowna Romanowa, caryca Rosji, księżniczka duńska, matka cara Mikołaja II;
  • Dagmara Matuszak – polska ilustratorka, projektantka książek, autorka komiksów;
  • Dagmara Babiarz – dziennikarka, podróżniczka, pisarka;
  • Dagmara Havlova – czeska aktorka, żona byłego prezydenta Czech Vaclava Havla;
  • Dagmara Jack – polska kompozytorka muzyki klasycznej, mieszka i komponuje w Berlinie;
  • Dagmara Krzyżyńska – polska narciarka alpejska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *