Imię: Dionizy – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Dionizy? Kiedy są imieniny Dionizego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Dionizy

Dionizy – imię męskie pochodzenia greckiego. Pochodzi ono od imienia boga Dionizosa. W Polsce imię notowane w dokumentach już w XIII wieku, ale rzadko występujące.

Mężczyźni o imieniu Dionizy są naturami spokojnymi i rozważnymi. Posiadają stały charakter i niezmienne przekonania. Najbardziej charakterystycznymi cechami Dionizego jest pewna bierność i uległość – nie lubi działać, nie lubi konkurować z innymi, walczyć ani pokonywać wszelkich przeszkód w każdej dziedzinie życia. Unika także dużej odpowiedzialności, woli przerzucić ją na innych niż samemu decydować o ważnych sprawach. Za tą biernością i pokojowym usposobieniem kryje się wrażliwość. Dionizy nie będzie podejmował wielu działań i wysiłków, nie będzie ryzykował, gdyż boi się porażek, źle znosi niepowodzenia, konflikty i konfrontacje. W życiu zawodowym nie dąży do osiągania sukcesów ani prestiżu społecznego i zawodowego. Woli mniejsze, skromniejsze i mniej odpowiedzialne zadania. Nie przykłada wielkiej wagi do obowiązków zawodowych, ale stara się także nie zaniedbywać ich. Mężczyźni ci są zazwyczaj milczący i zawsze spokojni – niezwykle trudno wyprowadzić ich z równowagi. Często w trudnych sytuacjach przejawiają bezradność.

Dionizy lubi przede wszystkim życie wygodne, pozbawione trosk i kłopotów. Ceni sobie spokojne, beztroskie biesiadowanie z przyjaciółmi przy suto zastawionym stole. Nie lubi męczyć się, podejmować niepotrzebnych aktywności i działań. Jego spokojne i bierne usposobienie często łączy się z pewną dozą romantyczności i marzycielstwa. Interesuje się często sprawami ducha – literaturą, sztuką, muzyką, choć nie ma wysokich aspiracji intelektualnych, by zgłębić dokładniej interesującą ich dziedzinę. Dionizy nigdy nie jest zbytnio wymagający wobec siebie ani wobec innych ludzi.

Imieniny Dionizego

Imieniny Dionizego są obchodzone najczęściej: 8 kwietnia, 9 października i 26 grudnia. Dionizy może obchodzić imieniny także w dniach: 14 lutego, 26 lutego, 24 marca, 19 kwietnia, 20 kwietnia, 8 maja, 25 maja, 2 września, 9 września, 20 września, 10 października, 16 października, 16 listopada, 17 listopada, 19 listopada, 29 listopada oraz 30 grudnia.

Znani imiennicy

  • Dionizy Wielki – biskup aleksandryjski żyjący w III wieku, święty katolicki, prawosławny i ormiański;
  • Dionizy Żabokrzycki – prawosławny, a później unicki biskup łucko-ostrogski, żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku.
  • Denis Diderot – francuski pisarz, filozof oświeceniowy, encyklopedysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *