Imię: Dobrawa – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Dobrawa? Kiedy są imieniny Dobrawy i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Dobrawa

Dobrawa – imię żeńskie pochodzenia słowiańskiego. Imię to pochodzi od czeskiego słowa doubrava, które oznacza w języku polskim „dąbrowę”, czyli las dębowy. Oczywiście to samo znaczenie ma staropolskie imię Dąbrówka, którym określano czeską żonę Mieszka I, Dobrawę. Istnieją jednak jeszcze inne hipotezy dotyczące etymologii tego imienia. Wedle jednej imię to pochodzi od słowa „dobra” i oznacza „dosyć dobra, czasem dobra”. W kronice Thietmara, kronikarza z X wieku, imię to tłumaczone jest jako „dobra”. Inna hipoteza sugeruje, iż imię Dobrawa może pochodzić od czeskiego rdzenia „dąbr”, który oznacza  „ciemny”, Dobrawa oznaczałoby wtedy „ciemnawa”. Przypuszcza się także, iż imię to może być skróconą formą imienia Dobrosława.

Kobiety o imieniu Dobrawa charakteryzują się zdecydowanym, energicznym charakterem. Nie potrafią usiedzieć spokojnie w jednym miejscu, wszędzie ich pełno, ciągle zajmują się najróżniejszymi sprawami, podejmują się nowych przedsięwzięć, biorą na siebie nowe obowiązki. Patrząc na nie, ma się wrażenie, iż nigdy się nie męczą i zawsze mają energię na nowe przedsięwzięcia i projekty.

Dobrosława przy swej dużej aktywności i ruchliwości, ma skłonności do refleksyjnego spojrzenia na świat. Nie podejmuje ona działań dla samego działania, ale z dużą dozą refleksji i namysłu organizuje i porządkuje swoje życie i otoczenie wokół siebie. Jest ona także zawsze skłonna do pomocy innym, zawsze gotowa wysłuchać i udzielić dobrej rady. Sama ukrywa swoje problemy i troski i zwierza się z nich tylko najbliższym osobom. Dobrawa cechuje się żywą, syntetyczną inteligencją i zdroworozsądkowym podejściem do życia. Wszelkie idee i ideały są dla niej ważne o ile sprawdzają się w praktyce. Woli działać niż mówić.

Imieniny Dobrawy

Dobrawa imieniny obchodzi dnia 15 stycznia.

Znane imienniczki

  • Dobrawa – czeska księżniczka wywodząca się z dynastii Przemyślidów, żona Mieszka I;
  • Dobrawa – dwórka polskiej królowej Rychezy, zwanej Rychezą Lotaryńską żony Mieszka II Lamberta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *