Imię: Donata – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Donata? Kiedy są imieniny Donaty i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Donata

Donata – żeński odpowiednik imienia „Donat”. Pochodzi od łacińskiego słowa ‚donatus’, które oznacza „darowany przez Boga”.

Donata to osoba niezwykle samodzielna i pracowita, posiadająca ogromne poczucie obowiązku. Wszystko, co robi, traktuje bardzo poważnie. Powierzone jej zadania i obowiązki zawsze wykonywane są z niesamowitą skrupulatnością i, przede wszystkim, na czas.

Czasem bierze na siebie zdecydowanie za dużo, lecz jej wrodzona organizacja i dyscyplina, pozwalają jej ze wszystkiego sumiennie się wywiązywać. Potrzebuje jednak większego wsparcia od bliskich i wymaga, aby jej ciężka praca znalazła wśród nich uznanie.

Zawsze staranna, odpowiedzialna i systematyczna, choć czasem zdarza jej się ulec lenistwu. Jednak, jeśli już raz czegoś się podejmie, nic nie jest w stanie jej w tym przeszkodzić.

W życiu najbardziej ceni sobie spokój, ład i porządek. Ambicja i lojalność to jej podstawowe cechy. Nigdy nie zawodzi, stąd ma wielu oddanych przyjaciół. Wiele od siebie wymaga i tego samego oczekuje od innych. Brzydzi się fałszem i obłudą.

Jej uporządkowany tryb życia sprawia, że często jest mylnie postrzegana jako osoba wyniosła, czy wręcz nudna. Donata posiada jednak ogromne poczucie humoru, jest otwarta i towarzyska. Wrażliwość i uczuciowość to zdecydowanie jej mocne strony.

Imieniny Donaty

Donata imieniny obchodzi w następujące dni: 17 lutego, 7 kwietnia, 21 maja, 17 lipca, 7 sierpnia oraz 5 października.

Znane imienniczki

  • Donata Cieślik – dziennikarka, redaktorka, tłumaczka
  • Donata Badoer – żona Marco Polo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *