Imię: Edmund – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Edmund? Kiedy są imieniny Edmunda i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Edmund

Edmund – imię męskie pochodzenia staroangielskiego i oznacza „zapewniający opiekę” lub „ten, kto broni dobra”. Imię pochodzi ze średniowiecznej Anglii, w Polsce znane od XIV wieku, ale popularniejsze zaczęło stawać się dopiero pod koniec XIX wieku. 

Mężczyźni o imieniu Edmund są zdecydowanymi introwertykami, zamkniętymi w sobie, skierowanymi na swoje życie wewnętrzne, często zaniedbują sprawy zewnętrzne. Często wykazują zniechęcenie, smutek i nerwowość, a współżycie z nimi nie bywa łatwe. Bardzo często to drugie osoby muszą dostosowywać się do nich, a nie oni do innych. Bardzo nie lubią, gdy się ich upomina, wypytuje się ich, doradza, przypomina. Najlepiej działają w pojedynkę, jednak lubią towarzystwo innych ludzi, jeśli zapewnia mu ono poczucie bezpieczeństwa. Dla spokoju gotowi są pójść na różne ustępstwa.

Edmund pragnie spokojnego, wygodnego życia, a jego ambicje zawodowe nie są zbyt wygórowane. Na pewno nie jest typem dynamicznego, energicznego kierownika, zarządzającego sprawnie zespołem ludzi. Najlepiej sprawdzą się w zawodach, będących drogą pośrednią między posłuszeństwem a rozkazywaniem. Idealnie nadają się do kontrolowania pracy innych – będą świetnymi celnikami, urzędnikami, administratorami. Są również pedantyczni, cechują się inteligencją analityczną, doskonale więc sprawdzą się w zawodzie chirurga lub dentysty. Edmund jest mężczyzną bardzo wrażliwym i uczuciowym, jeśli chce, potrafi doskonale zrozumieć kobiety, ale w miłości bywa też brutalny i nerwowy. Zawsze jednak pozostanie szczery, nigdy nie będzie podstępny ani nie będzie działał ze złą wolą. Nie należą do typów dynamicznych i działających. Niechętnie angażują się w zbiorowe działania.

Imieniny Edmunda

Imieniny Edmunda są obchodzone najczęściej: 30 października i 16 listopada. Edmund może obchodzić imieniny także: 7 sierpnia, 20 listopada oraz 1 grudnia.

Znani imiennicy

  • Edmund Husserl – niemiecki filozof i matematyk, jeden z głównych twórców fenomenologii;
  • Edmundo De Amicis – włoski pisarz i dziennikarz, autor powieści dla młodzieży Serce;
  • Edmund Niziurski – polski pisarz, publicysta, scenarzysta, dramaturg, popularny twórca książek dla młodzieży;
  • Edmund Bojanowski – polski działacz społeczny, błogosławiony Kościoła katolickiego,
  • Edmund Burke – irlandzki filozof i polityk, twórca nowoczesnego konserwatyzmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *