Imię: Emil – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Emil? Kiedy są imieniny Emila i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Emil

Emil – imię to ma pochodzenie etruskie, jednak zostało przekształcone w języku łacińskim. Wywodzi się od nazwy rzymskiego rodu Emiliuszów (Aemilius) bądź słowa aemulor/aemilius, oznaczającego tego, który rywalizuje, współzawodniczy z kimś; zazdrośnika. Na zachodzie Europy rozpowszechniło się dopiero w XVIII wieku, natomiast w Polsce – w wieku XIX. Pochodnymi imionami są Emilian i Emiliusz.

Emil jest typowym introwertykiem, bardzo często ucieka do własnego świata w obawie przed rzeczywistością. Ma wrażliwą, pełną temperamentu naturę oraz bogatą, żywą wyobraźnię. O takich ludziach jak on mówi się, że ma duszę artysty. Jego charakter jest bardzo zmienny. Nie toleruje wszelkich ograniczeń swobody. Trudno przyswaja wiedzę szkolną natomiast często jest genialnym samoukiem. Cechuje go życiowa ostrożność, w razie wszelkiego zagrożenia natychmiast wycofuje się na bezpieczną pozycję.

Emil wręcz chorobliwie, a zazwyczaj bez powodu obawia się życiowych niepowodzeń. Ma duże poczucie humoru. Jest raczej lękliwy i obawia się cudzych osądów, więc często stara się z góry usprawiedliwić swe postępowanie. Często jest bardzo uzdolniony artystycznie, może być świetnym aktorem, pracownikiem radia lub telewizji, konferansjerem, plastykiem, dekoratorem albo reżyserem. Jest bardzo niezależny i trudno oswoić go w uczuciach, a z drugiej strony pragnie odnaleźć bezpieczeństwo, spokój i czułość. Najbardziej odpowiada mu zaradna, silna psychiczna partnerka.

Imieniny Emila

Imieniny Emila są obchodzone najczęściej dnia 22 maja, lecz Emil może także obchodzić imieniny: 1 lutego, 26 maja, 28 maja, 18 czerwca, 16 sierpnia, 11 października oraz 16 października.

Znani imiennicy

  • Emil Karewicz – aktor
  • Emil Młynarski – dyrygent i kompozytor
  • Emil Zatopek – lekkoatleta czeski
  • Emil Zegadłowicz – poeta i pisarz
  • Emil Zola – powieściopisarz francuski
  • Emil Škoda – czeski inżynier i przemysłowiec
  • Emile Heskey – angielski piłkarz
  • Emilio Estevez – amerykański reżyser, scenarzysta i aktor
  • Emilio Izaguirre – piłkarz honduraski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *