Imię: Emilia – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Emilia? Kiedy są imieniny Emilii i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Emilia

Emilia to imię rzymskie, pochodzenia etruskiego. Wywodzi się z języka łacińskiego. W czasach starożytnych imię to związane było z nazwą rodu Emiliuszów, a oznacza osobę wrażliwą, pilną. Wywodzi się od słowa aemulus – “ten, który rywalizuje, współzawodniczy z kimś”. W Polsce imię to znane jest od XV wieku. Dziś natomiast jest to bardzo popularne imię, które w rankingach najczęściej nadawanych imion w Polsce zajmuje aż 15 miejsce.

Emilia to kobieta, która raczej nie eksponuje otwarcie swoich uczuć. Jest raczej skryta i nieśmiała. Nie chwali się tym co ma i zdecydowanie woli być skromna, a wtedy inni zobaczą jej prawdziwe wartości. Umie się kontrolować i wie kiedy wycofać się z kłótni. Nigdy nie myśli o swoim szczęściu, stara się raczej myśleć o swoich bliskich i przyjaciołach. Jednak jest bardzo krytyczna w stosunku do siebie samej, a co gorsza czasem źle ocenia innych. Jest bardzo łatwowierna i często daje się nabrać. Z reguły nie ma się komu wyżalić, bo cierpi na brak prawdziwych przyjaciółek. Nie jest jej łatwo się z tym pogodzić, ale ona dobrze sobie z tym radzi i pocieszenia szuka w gronie rodzinnym lub przelewa swoje myśli i uczucia na kartki pamiętnika.

Lubi pisać wiersze, które też są odzwierciedleniem jej uczuć. Najlepiej relaksuje się podczas słuchania muzyki, szczególnie tej klasycznej, która nie jest łatwa do zrozumienia. Marzy się jej idealna przyszłość z kochającym mężem, gromadką dzieci i dużym domem.
Emilie to także osoby z temperamentem, które są przepełnione niezwykłą odwagą. Nie umieją usiedzieć spokojnie na miejscu i zawsze szukają sobie nowych wyzwań.

Imieniny Emilii

Imieniny Emilii są obchodzone najczęściej 30 czerwca, lecz Emilia może także obchodzić imieniny: 23 maja, 24 czerwca, 19 sierpnia, 24 sierpnia oraz 24 listopada.

Znane imienniczki

  • Emilia Fox – brytyjska aktorka
  • Emilia Kaczorowska – matka Karola Wojtyły (papieża Jana Pawła II)
  • Emilia Plater – hrabianka, oficer, bohater powstania listopadowego. Adam Mickiewicz napisał o niej wiersz „Śmierć pułkownika”
  • św. Emilia de Vialar (1797-1856) – zakonnica, założycielka zgromadzenia pod wezwaniem św. Józefa od Zjawienia
  • Emilia z powieści Nad Niemnem E. Orzeszkowej
  • Emilka z powieści Noce i dnie M. Dąbrowskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *