Imię: Emiliusz – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Emiliusz? Kiedy są imieniny Emiliusza i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Emiliusz

Emiliusz – rzadko spotykana, oboczna forma imienia Emil. Imię to pochodzi z języka łacińskiego i w formie Aemilius nawiązuje bezpośrednio do rzymskiego roku Emiliuszów (Aemilii). Samo to miano pochodzi od łacińskiego słowa aemulor, które oznacza „tego, kto rywalizuje”, „rywal, zazdrośnik”.

Mężczyźni o imieniu Emiliusz są zazwyczaj introwertycznymi naturami o skłonnościach flegmatycznych. Zazwyczaj bardzo opanowani, spokojni, nie ulegają gwałtownym emocjom i uczuciom, a skupiają się na swoim życiu wewnętrznym. Mało interesuje ich świat zewnętrzny, przed nim będą chronić się we własnych myślach. Emiliusz chodzi zazwyczaj własnymi ścieżkami, jest niezależny i wolny wewnętrznie i bardzo trudno oswoić go i poznać jego prawdziwe myśli i uczucia. Mężczyźni ci są zazwyczaj wrażliwymi naturami, o bogatej wyobraźni i bardzo często wystarczają sami sobie – nie potrzebują rozrywek, towarzystwa, aktywności zapełniających czas. Mają duszę artysty i często przejawiają talent aktorski, malarski, literacki lub oratorski. Wówczas innych ludzi traktują jako publiczność, którą chcą olśnić i od któej oczekują aplauzu i wyrazów uznania.

Z pozoru niezależni i bardzo pewni siebie, w środku jednak bardzo boją się porażek, klęsk i niepowodzeń. Emiliusze nie lubią rywalizacji, konkurowania z innymi, gdyż bardzo nie lubią być oceniani, osądzani przez innych i porównywani z innymi ludźmi. Bardzo cenią sobie prawdziwą przyjaźń i nie jest dla nich żadną trudnością zamieniać namiętne, romansowe kontakty z kobietami na przyjazne, koleżeńskie stosunki po wygaśnięciu namiętności. Emiliusz ma duże poczucie humoru, ale nie potrafi raczej śmiać się z siebie. Bardzo niespokojny, wiecznie szukający swojego miejsca, lękliwy, ale i niezwykle interesujący, o szerokich horyzontach myślowych.

Imieniny Emiliusza

Emiliusz imieniny obchodzi w następujące dni: 1 lutego, 22 maja, 26 maja, 28 maja, 18 czerwca, 16 sierpnia oraz 16 października.

Znani imiennicy

  • Lucjusz Emiliusz Paulus – rzymski polityk żyjący na przełomie I w. p.n.e i I w. n.e., konsul, mąż Wipsanii Julii Agrypiny;
  • Marek Emiliusz Lepidus – polityk końca republiki rzymskiej, pretor, jeden z ważniejszych stronników Cezara.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *