Imię: Eustachy – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Eustachy? Kiedy są imieniny Eustachego i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Eustachy

Eustachy – to imię pochodzenia greckiego („eustachys” – obfitujący w zboże, owocny i „stachys” – kłos, owoc; także: potomek, syn) oznaczające „kwitnący, owocny, płodny”, czyli tego, który zbiera dobre plony, ale też wyraża życzenie, by mężczyzna noszący to imię doczekał się licznego potomstwa. W Polsce występuje od XIII wieku, dość często było nadawane mężczyznom należącym do stanu szlacheckiego.

Eustachy odznacza się bogatym życiem wewnętrznym. Jest niezwykle zrównoważony i wyciszony, nigdy nie podnosi głosu i nie uznaje wymuszania czegokolwiek krzykiem. Lubi harmonię i spokój, nie przepada za przebywaniem w dużej grupie, najlepiej czuje się sam ze sobą, w świecie swych marzeń. Ma krytyczny umysł, wyróżnia go bardzo duża uczuciowość i wrażliwość na to wszystko, co związane jest z sercem. Doskonale zna się na ludzkiej psychice. W sferze uczuciowej jest stały i delikatny.

Największym życiowym dobrem jest dla Eustachego kochająca rodzina i solidny, wygodnie urządzony dom. Uczucia rodzinne są dla niego źródłem spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Lubi odpoczynek przy pracach wymagających wysiłku fizycznego. Jest bardzo ambitny, chciałby dokonać w życiu czegoś wielkiego. Nie zawsze jednak potrafi wykorzystać towarzyszący mu łut szczęścia. Czasem zachowuje się despotycznie. Sukces może odnieść w tak zwanych wolnych zawodach, np. jako pisarz lub dziennikarz, a także artysta, może też być dobrym lekarzem.

Imieniny Eustachego

Imieniny Eustachego są obchodzone najczęściej dnia 29 marca, lecz Eustachy może także obchodzić imieniny: 4 lutego, 20 lutego, 20 września, 3 października, 12 października, 20 listopada oraz 28 listopada.

Znani imiennicy

  • Eustaquio Ilundáin y Esteban – hiszpański duchowny katolicki, arcybiskup Sewilli, kardynał
  • Eustachy Stanisław Sanguszko – polski polityk
  • Eustachy Wołłowicz – podkanclerzy litewski, biskup wileński
  • Eustachy Kossakowski – polski fotograf
  • Eustachy Tyszkiewicz – polski archeolog i historyk
  • Eustachy Kajetan Sapieha – polski szlachcic, uczestnik powstania listopadowego
  • Eustachy Żyliński – polski matematyk
  • Eustachy Januszkiewicz – polski pisarz
  • Eustachy Rylski – polski scenarzysta, prozaik, dramaturg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *