Imię: Filemon – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Filemon? Kiedy są imieniny Filemona i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Filemon

Filemon – imię pochodzenia greckiego, wywodzi się od słowa philé ‘miłuję, kocham’ lub od phil-mosýn ‘życzliwość, życzliwy, przyjazny’. W Polsce pojawiło się wieku XV i znane było jaki Filimon (Philimon). Ponadto, jego skróconą formą jest imię Filon. Trzeba przyznać, iż w naszym kraju nigdy nie cieszyło się wielką popularnością. Obecnie, nadawane jest sporadycznie, gdyż większości kojarzy się ono z kotem Filemonem, postacią z filmów animowanych, w związku z czym uznawane jest za śmieszne i raczej nieodpowiednie dla dziecka.

Mężczyzna o tym imieniu charakteryzuje się optymistycznym usposobieniem, zawsze wierzy w sukces swoich działań i niezwykle rzadko się załamuje. Filemon jest również bardzo koleżeńską osobą, która chętnie niesie innym pomoc w potrzebie. Przede wszystkim, na jego twarzy zawsze gości uśmiech, a do jego największych zalet możemy zaliczyć wielkie poczucie humoru. Ponadto, jest on szczodrym człowiekiem, dzielącym się tym, co posiada nie tylko z rodziną, ale i z przyjaciółmi.

Warto podkreślić to, że Filemon czasami patrzy na świat przez różowe okulary, co mu utrudnia kontakt z rzeczywistością, który niejednokrotnie bywa dla niego bolesny. Poza tym, uwielbia czytać ksiązki i bardzo przeżywa wszystkie przygody bohaterów literackich, bowiem większość z nich traktuje jak prawdziwe opowieści. Nie znosi nowinek technologicznych, ponieważ sądzi, iż ograniczają człowieka, kradną jego wolny czas i niesamowicie uzależniają. Dlatego preferuje spędzanie wolnego czasu na łonie natury, z tego względu że kocha przyrodę, w szczególności zwierzęta i kwiaty. Oprócz tego, jego ogromną pasją jest fotografia, w związku z czym potrafi z aparatem w ręku spędzić nawet kilka dni i uganiać się za pięknymi zwierzakami, aby uwiecznić je na zdjęciu.

Imieniny Filemona

Filemon imieniny obchodzi w następujące dni: 8 marca, 21 marca oraz 22 listopada.

Znani imiennicy

  • św. Filemon – jeden z adresatów listów św. Pawła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *