Imię: Filip – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Filip? Kiedy są imieniny Filipa i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Filip

Filip to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa filihippos (kochający konie lub znawca koni). W czasach starożytnych imię to nosił król Macedonii Filip II Macedoński, ojciec Aleksandra Wielkiego.

W Polsce imię to kojarzy się nam z przysłowiem “Wyrwać się jak Filip z konopi”. Adam Mickiewicz użył tego przysłowia w “Panu Tadeuszu”, a w przypisie dodał informacje o tym,  że chodzi o szlachcica, który miał na imię Filip i pochodził z majątku Konopie. Jest też inna teoria powstania tego przysłowia. W dawnej gwarze myśliwskiej po prostu zając był nazywany Filipem. Podobnie było z niedźwiedziem – Michał oraz bocianem – Wojtek). Wiadomo że konopie mają działanie zbliżone do narkotyków i dlatego kiedy zając przebywa w nich za długo staje się oszołomiony.
Szczęśliwą liczbą imienia Filip jest trójka. Jest ona symbolem ludzi towarzyskich, z humorem i pozytywnym podejściem do życia. Osoby te lubią cieszyć się życiem i tym, co przynosi im każdy kolejny dzień. Są niezwykłymi przyjaciółmi, którzy pocieszają i podają pomocną dłoń w każdej sytuacji. Lubią prowadzić dostatnie życie w wygodzie i dobrobycie. Jednak żeby to osiągnąć często muszą pracować ponad własne siły.

Interesują się wszelkiego rodzaju sztuką i muzyką. Każda kobieta marzy właśnie o takim partnerze na całe życie ponieważ Filip to mężczyzna, który dba o swój wygląd, umie gotować, lubi ład i porządek. Są dobrymi doradcami, nawet dla kobiet, które nigdy nie mogą się zdecydować. Ciągle są w biegu i wiele podróżują, dlatego też mają znajomości nie tylko w Polsce, ale także za granicą.
To człowiek o wrażliwej naturze. Ma milion pomysłów na minutę. Często działa pod wpływem impulsu, co czasem kończy się zupełną porażką. Nie jest podatny na wpływy, ale zdarza mu się posłuchać czyjejś sugestii.

Imieniny Filipa

Imieniny Filipa są obchodzone najczęściej: 11 kwietnia, 6 maja, 26 maja, 10 lipca, 13 września oraz 22 października. Filip może obchodzić imieniny także: 23 stycznia, 2 lutego, 11 maja, 6 czerwca, 22 sierpnia, 24 października oraz 4 grudnia,.

Znani imiennicy

  • Filip Bajon – polski reżyser filmowy
  • Filip Bobek – polski aktor
  • Phil Collins – brytyjski muzyk rockowy
  • Filippo Inzaghi – włoski piłkarz
  • Filip Łobodziński – polski dziennikarz
  • Felipe Massa – kierowca Formuły 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *