Imię: Filipina – znaczenie imienia, imieniny, imienniczki

Jakie jest znaczenie imienia Filipina? Kiedy są imieniny Filipiny i jakie są jej znane imienniczki? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Filipina

Filipina – żeński odpowiednik imienia Filip, które pochodzi z języka greckiego i powstało z połączenia dwóch wyrazów: philos oznaczający: „miłujący” i hippos oznaczający „koń”. Imię znaczy więc „lubiąca konie” lub „przyjaciółka koni”. Inna żeńska forma imienia Filip to Filipa. W Polsce imię Filipina było znane dopiero od XVIII wieku i nie należało nigdy do bardzo popularnych imion. Filipina obchodzi imieniny 18 listopada, 20 września, 21 sierpnia.

Kobieta o imieniu Filipina ma zazwyczaj usposobienie choleryczne, jest bardzo dynamiczna, aktywna, nie lubi bezruchu i spoczynku. Bardzo żywa i ruchliwa, wszędzie jej pełno i nietrudno ją zauważyć. Ruch i dynamika to podstawowe formy jej życia. Jest przy tym beztroska, zawsze wesoła w towarzystwie, ona należy do tych osób, które najwięcej się śmieją w czasie wszelkich towarzyskich spotkań. Wbrew pozorom jednak Filipina jest introwertyczką, natomiast ta zbytnia ruchliwość i wesołość są pancerzem ochronnym. W środku Filipina jest wrażliwa, subtelna, bardzo łatwo zranić ją. Jeśli dobrze się jej przyjrzeć, nigdy nie ujawnia ona swoich prawdziwych uczuć, a częsty śmiech i żywość usposobienia to tylko wierzchnia warstwa jej osobowości.

Kobiety o tym imieniu mają umysł syntetyczny, ogarniają wszystko i wszystko rozumieją, ale często drobne niepowodzenie, drobiazg, który sprawia im trudność sprawiają, iż nie potrafią doprowadzić przedsięwzięcia do końca. Bardzo silnie przeżywają nawet najdrobniejsze niepowodzenia, ale i i małe rzeczy sprawiają im dużą radość. W miłości jest bardzo nierówna – jednego dnia będzie żywiołowo i wylewnie kochać, następnego będzie chłodna i obojętna.

Imieniny Filipiny

Filipina imieniny obchodzi w dniach: 21 sierpnia, 20 września oraz 18 listopada.

Znane imienniczki

  • Filipina Płaskowicka – socjalistyczna działaczka oświatowa, współorganizatorka kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim, założyła pierwsze w Polsce Koło Gospodyń Wiejskich w 1877 roku;
  • św. Filipina Duchesne – założycielka wspólnoty zakonnej „Córki Krzewienia Wiary”, misjonarka wśród Indian w Ameryce Północnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *