Imię: Florian – znaczenie imienia, imieniny, imiennicy

Jakie jest znaczenie imienia Florian? Kiedy są imieniny Floriana i jacy są jego znani imiennicy? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie imienia Florian

Florian – imię pochodzące z języka łacińskiego, wywodzące się od imienia Florus, do którego dodano przyrostek -ianus. Zatem Florianus oznaczało pierwotnie „należący do Florusa”. Z kolei imię Florus to przymiotnik oznaczający „kwitnący”. Niektórzy wywodzą imię Florian od słowa „florentis”, mającego to samo znaczenie co „florus”. Florian nalezy do najstarszych europejskich imion, w Polsce występuje od XII wieku, jednak nigdy nie zyskało większej popularności. Święty Florian jest patronem strażaków.

Florian ma naturę cierpliwą i spokojną. Kiedy jednak coś nie układa się po jego myśli, potrafi wybuchnąć gniewem i stać się przykry i dokuczliwy dla otoczenia. Cechuje go samodyscyplina, dobra organizacja i łatwość dostosowywania się do każdej sytuacji. Przed podjęciem każdej decyzji długo i starannie się namyśla, rozważając wszystkie za i przeciw. Jego pragnieniem jest pomaganiem innym i oddawanie im przysług. Dlatego też świetnie sprawdza się jako lekarz chirurg, może też być znakomitym inżynierem, hodowcą, technikiem, może też osiągać znaczące sukcesy w sporcie.

Mężczyzna noszący to imię jest bardzo rodzinny, potrzebuje on wiele zrozumienia i dyskretnej czułości. Kiedy trafi na odpowiednią kobietę, może stworzyć z nią udany związek, chociaż zdarza mu się być zaborczym w miłości. Nie najlepiej znosi krytykę, zamyka się w tedy w sobie lub przeciwnie – wybucha złością.

Imieniny Floriana

Imieniny Floriana są obchodzone najczęściej dnia 4 maja, lecz Florian może także obchodzić imieniny: 7 maja, 5 listopada oraz 17 grudnia.

Znani imiennicy

  • Florian Straszewski – społecznik, współtwórca krakowskich Plant
  • Flórián Albert – piłkarz węgierski
  • Florian Liegl – były austriacki skoczek narciarski, trener
  • Florian Znaniecki – polski filozof i socjolog
  • Florian Krygier – polski trener i działacz piłkarski, jeden z twórców Pogoni Szczecin
  • Florian Henckel von Donnersmarck – niemiecki reżyser i scenarzysta
  • Florian Ceynowa – pierwszy kaszubski działacz społeczny i narodowy, pisarz, publicysta
  • Florian Znaniecki – socjolog i filozof kultury
  • Florian Marciniak – prawnik, działacz harcerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *